Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Praha, Liberecký a Středočeský kraj budou spolupracovat v dopravě, s lítačkou na sever, obráceně na krajskou kartu

25. 06. 2019 | 17:29

Memorandum o spolupráci dnes schválili jako poslední liberečtí krajští zastupitelé. V budoucnu by tak mohli Pražané s lítačkou dojet až do Libereckého kraje a obyvatelé Libereckého kraje s krajskou kartou do hlavního města. Některé linky Pražské integrované dopravy (PID) by mohly jezdit třeba do Nového Boru nebo do Liberce.

prahaHrad
ilustrační foto

"Cílem projektu je jednak propojení systémů veřejné dopravy v rámci všech tří krajů, snadnější aplikace moderních technologických postupů a pak také úspory při realizaci jednotlivých záměrů, které by se měly řešit společně napříč kraji," řekl náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), který dnes materiál zastupitelstvu předkládal.

"Dohoda také předpokládá, že budou kraje financovat dopravu na svém území," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Třeba u linky z Liberce do Mladé Boleslavi, kterou platil Liberecký kraj dlouhodobě ze svého rozpočtu, by na základě dohody měl na svém území platit Středočeský kraj a Liberecký kraj na svém. Kraje se podle Půty dohodnou, kdo bude objednavatelem linky, a kdo na ni bude přispívat. "Bude se to týkat hodně linek na Českolipsku, kde se k novým jízdním řádům připravují nové spoje, které by mohly být v PIDu zahrnuty," dodal Půta.

V rámci memoranda se podle libereckého hejtmana počítá z dlouhodobého hlediska i s využitím odbavovacího systému, který dnes používá Praha. "Vytvořila pro něj robustní datové centrum, které by v budoucnu mohly použít i další kraje," řekl Půta. Praha je v systému odbavení cestujících nejdál, a pokud by se systémy sjednotily, bude podle něj možné sjednotit tarify a při společném nákupu technických řešení snížit náklady.

čtk