Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pro bezdomovce v České Lípě a Jablonci horké židle azylové domy nabízet nebudou. Jablonecká Naděje má k dispozici iglú

11. 01. 2021 | 17:12

Azylové domy v Jablonci nad Nisou a v České Lípě kvůli koronavirové pandemii nebudou při mrazech lidem bez domova nabízet takzvané horké židle, kdy mohli u nich přečkat noc alespoň vsedě. Pro mrazivé dny v tomto týdnu nechystá zvláštní opatření ani Liberec, vyplývá z vyjádření zástupců radnic.

iglou 1
Foto: JN

"Náš plán, který máme nad rámec našich běžných azylových zařízení, zatím neaktivujeme, protože podle předpovědi má být snad až na jeden den pokaždé méně než minus deset stupňů Celsia," uvedl náměstek primátora Liberce Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). V Liberci je jeden azylový dům pro muže a jeden pro ženy, kromě toho funguje denní centrum. Při aktivizaci plánu, o němž Langr hovořil, se otevírá další objekt, kde by mohli bezdomovci přečkat noc vsedě. "Využili bychom pro to asi jedno patro v objektu v Pastýřské ulici," dodal.

Možnost přečkat v mrazech noc alespoň vsedě nabízel lidem bez domova v minulých letech i azylový dům v České Lípě. "Vzhledem k situaci to letos nebude možné. Nedovolí si tam nikdo pustit osobu zvenčí," řekla ČTK mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Obavy jsou z nákazy koronavirem.

Po dobu nouzového stavu nebude mít takzvané horké židle ani azylový dům v Jablonci. I tam je hlavním důvodem snížení rizika nákazy. "V azylovém domě běží všechny čtyři služby pro lidi bez domova, počet lidí v nízkoprahovém denním centru snižujeme na menší skupiny a snažíme se posilovat terénní službu s výdejem materiální a potravinové pomoci," uvedla v tiskové zprávě města oblastní ředitelka organizace Naděje Milena Havrdová. Naděje azylový dům provozuje a noclehárna v něm funguje v celodenním režimu. "To znamená, že klienti zůstávají i přes den uvnitř a neopouštějí zbytečně zařízení," dodala. Organizace pro přijímání dalších bezdomovců zřídila v domě Za Plynárnou dvě karanténní místnosti s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Mezi ostatní obyvatele azylového domu se dostanou až po absolvování testu na koronavirus, pokud je jeho výsledek negativní. V terénu má Naděje navíc k dispozici pět iglú, ale podle Havrdové je větší zájem o spacáky a karimatky. "Ty jsme v dostatečném množství koupili před začátkem zimy. Jsou proti iglú lehčí, snadněji se s nimi manipuluje a v přírodě nejsou tak viditelné," dodala.

čtk