Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pro motoristy je po dvou dnech opět průjezdná silnice kolem Souše

15. 11. 2019 | 15:36

Po dvou dnech je od dnešního odpoledne opět průjezdná silnice II/290 z Desné na Smědavu kolem přehrady Souš v Jizerských horách. Silničáři ji ve středu dopoledne dočasně uzavřeli kvůli sněžení, namrzlá byla ještě dnes ráno. Nyní je holá a mokrá, řekl dnes po 14:00 Pavel Pospíšil z krajské správy silnic.

soušsilniceNew
archivní foto

"Je bez problémů sjízdná, teplota je kolem sedmi stupňů. Sníh je pouze podél silnice, leží tam asi pět centimetrů," dodal.

Silnice druhé třídy 290 leží ve výšce 770 metrů nad mořem a je jednou z mála, které se v Libereckém kraji v zimě neudržují. Komunikace je v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, navíc vede kolem nádrže, která slouží jako zdroj pitné vody pro Liberecko a Jablonecko. V zimě je tam velké riziko havárie a znečištění vody, údržba silnice by navíc byla podle silničářů příliš náročná a drahá. Proto se na zimu vždy uzavírá. Letos o trvalé uzavírce ještě silničáři nerozhodli, ve středu ráno ji ale museli dočasně uzavřít kvůli sněžení a riziku znečištění nádrže. Havarovalo tam několik aut.

čtk