Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Projekty na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha podpoří Liberecký kraj osmi miliony korun

06. 12. 2019 | 10:15

Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha má Liberecký kraj v dotačním programu na příští rok připraveno víc než osm milionů korun. Spolu se samotnými projekty kraj podporuje také odborné poradenství pro potenciální žadatele, které nabízí krajská společnost Agentura regionálního rozvoje, řekla dnes ČTK vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Jitka Šádková. O dotace bude možné žádat od února do 10. dubna 2020.

močál Vaclavice
Foto: LK

Projekty zaměřené na zadržení vody podpořil kraj poprvé v letošním roce, kdy bylo v programu šest milionů korun. Na všechny se ale nedostalo, neuspokojení zájemci tak mají možnost požádat znova. "Cílem programu je zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování tůní či mokřadů, revitalizaci toků, zpomalení odtoku vody z krajiny. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů a byl nejvyšší v republice," doplnil radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Z programu je možné získat podporu i na projekty zaměřené na zasakování dešťové vody v městském území. Takový projekt připravují například v České Lípě. "Chceme na dvůr mezi budovami městského úřadu umístit zařízení, které by umožňovalo jímat, čistit a přečerpávat dešťovou vodu tak, aby se dala používat na zalévání a k úklidu. V době, kdy je vody málo, jsou zrovna toto činnosti, u kterých se dá pitná voda nahradit upravenou dešťovou," řekl místostarosta Martin Brož (ANO). Jde podle něj o pilotní projekt.

Na drobná opatření, jako je budování tůní či obnova mokřadů, mají podle Šádkové zájemci možnost žádat o dotace také z programu Podpory ochrany přírody a krajiny, kde je k dispozici 2,8 milionu korun. Tyto dotace jsou určené na malé projekty, získat je možné od 20.000 do 150.000 korun, zatímco z programu podpory retence vody mohou žadatelé na svůj projekt od kraje dostat 70.000 korun až milion.

čtk