Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Půta rezignovat nechce, SLK za ním stojí. ANO navrhne jeho odvolání a SPOLU chce jméno jiného hejtmana - "bez škraloupu"

06. 02. 2025 | 10:04

SHRNUTÍ: Zástupci koaličního uskupení Spolu nejsou spokojeni s tím, jak se Starostové pro Liberecký kraj (SLK) postavili k nepravomocném odsouzení jejich hejtmana Martina Půty v korupční kauze. Na 11. února proto chtějí svolat mimořádné jednání koalice.

KožušPuta1
Lídři ODS a SLK při podpisu koaliční smlouvy, archivní foto Artur Irma

Zastupitelský klub SLK za hejtmanem stojí, případnému hlasování o jeho odvolání ale nebude bránit. Půta uvedl, že není připraven rezignovat. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ho k odchodu z čela kraje nevyzval.

Podle uskupení Spolu je situace ve vedení Libereckého kraje po středečním rozsudku vážná. Pokud by Půta neprošel v tajném hlasování, mělo by SLK na hejtmana navrhnout člověka, který za sebou nepotáhne minulost, řekl po dnešním jednání klubu Spolu lídr uskupení Edvard Kožušník.

K rezignaci Půtu vyzvalo opoziční ANO a SPD. Hejtman ale z čela kraje sám odejít nechce. "Výzvy opozice jsem zaregistroval, nejsem v tuhle chvíli připraven rezignovat na funkci hejtmana, ale budu plně respektovat rozhodnutí zastupitelů," uvedl Půta.

Svolání mimořádného jednání není podle koalice ani opozice nutné. Zastupitelský klub ANO navrhne, aby byl na program řádného jednání krajského zastupitelstva v úterý 25. února zařazen bod s hlasováním o odvolání hejtmana, sdělila na dotaz ČTK krajská předsedkyně ANO Jitka Volfová po dnešním večerním jednání zastupitelského klubu hnutí. Představitelé klubu Starostů již dříve uvedli, že tomu nebudou bránit, že takový návrh považují za legitimní.

Zastupitelský klub SLK za Půtou stojí. Nechce, aby odstoupil, případnému hlasování o jeho odvolání ale bránit nebude. "O pokračování koalice ve stávajícím formátu stojíme, funguje dobře a rádi bychom, aby pokračovala," řekla po dnešním jednání se Spolu předsedkyně klubu SLK Markéta Červinková.

Půta byl nepravomocně odsouzen za to, že formou protislužby přijal úplatek 30.000 korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela ho soud osvobodil. "Kdyby byl Martin Půta včera (ve středu) odsouzen za přijetí úplatku 800.000 korun, tak bych ho vyzval, k tomu, aby rezignoval. Ale on opravdu nebyl odsouzen za žádné přijetí úplatku, v této věci byl osvobozen," uvedl dnes předseda STAN Rakušan. Dodal, že počká, jak se hejtman sám rozhodne.

S libereckým hejtmanem dnes jednal premiér Petra Fiala (ODS). Podle obou stran šlo o dlouhodobě plánované jednání, které se týkalo televizního vysílače Ještěd.

Na dnešním zasedání užšího vedení Starostů a nezávislých (STAN) nikdo nenavrhl rezignaci Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj, SLK) na post hejtmana Libereckého kraje, ani na registrovaného příznivce Starostů. ČTK to dnes sdělila mluvčí STAN Sára Beránková. Předsednictvo STAN podle ní ocenilo, že se nepotvrdila obvinění z ovlivňování dotace za úplatek 800.000 korun, a věří, že Půta dosáhne zproštění i ve zbytku obvinění.

Podle politologů oslovených ČTK může Půtova kauza vyznít do ztracena, ale může i pohřbít jeho politickou kariéru. Nedají se na ni vztáhnout žádná univerzální pravidla, protože se táhne deset let. Zda se projeví ve výsledcích hnutí STAN v podzimních sněmovních volbách, bude záležet na jejím vývoji.

čtk

Rozložení sil v libereckém krajském zastupitelstvu mnoho možností nedává

V čele Libereckého kraje stojí od loňského podzimu koalice vítězných Starostů a Spolu, která má většinu 25 mandátů ze 45 v zastupitelstvu. Podle předsedkyně zastupitelského klubu SLK Markéty Červinkové se dnes ráno sešli se zastupiteli Spolu, kde informovali, že za hejtmanem stojí. "Zároveň jsme sdělili, že o pokračování koalice ve stávajícím formátu stojíme, funguje dobře a rádi bychom, aby pokračovala," dodala Červinková.

Starostové v čele s Půtou v Libereckém kraji loni na podzim volby počtvrté v řadě vyhráli, když jim hlas dalo 34,75 procenta voličů a získali 20 mandátů. Druhé skončilo ANO a má 18 zastupitelů. Třetí je koalice Spolu, která získala pět mandátů, a dva zastupitele má koalice SPD a Trikolora. K případnému svolání mimořádného zastupitelstva stačí opozici 15 hlasů, na jeho svolání má pak hejtman 21 dnů.

Rozložení sil v libereckém krajském zastupitelstvu ale mnoho možností, jak poměry uspořádat jinak, nedává. Bez SLK lze vytvořit pouze koalici ANO a Spolu (ODS, TOP09 a KDU-ČSL), což by byla pár měsíců před parlamentními volbami sebevražedná mise. Na celostátní úrovni jde ANO vládě tvořené Spolu a STAN vehementně po krku a nic "přes čáru" mu není cizí.

Taková koalice by navíc měla jen nejtěsnější většinu. Křehkost by se musela vyvažovat podporou SPD, a na to snad nikdo příčetný z krajské ODS, jež je dominantní v sestavě Spolu, nemůže přistoupit.

Podpis koaliční smlouvy mezi Spolu a SLK, foto Artur Irma

Počítat s nějakými přeběhlíky od SLK nebo se změnou postoje nejsilnějšího klubu v krajském zastupitelstvu, je v tuto chvíli pouhá teorie. Sice se spekuluje, že i u Starostů pro LK existují odbojnější frakce nikterak neadorující hejtmana, ovšem zatím se neprojevily. Klub SLK se díky svým prohlášením prozatím jeví kompaktně. Jak ovšem zareaguje na návrh Spolu, aby mezi krajskými zastupiteli za Starosty našel jiného kandidáta na hejtmana, tedy člověka "bez škraloupu", zatím není jasné.

uba, čtk

Kostel sv. Máří Magdaleny, kvůli kterému se celá soudní estráda pořádá. Archivní foto Mad

V korupční kauze spojené se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci se Půty se týkala menší část. Soud ho uznal částečně vinným, odsouzen byl za to, že formou protislužby přijal úplatek 30.000 korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela z evropských peněz soud považuje za neprokázané, že by Půtu upláceli pracovníci Metrostavu 800.000 korunami.

Soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných - osmi lidí a pěti firem včetně Metrostavu. Potrestal je od podmínek po sedm let vězení, vězením potrestal pět obžalovaných.

čtk

Rakušan Půtu k rezignaci nevyzve, počká, jak se rozhodne sám

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan nevyzve k rezignaci libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj), kterého soud ve středu uznal částečně vinným v korupční kauze. Řekl to dnes novinářům. Půta dnes v Liberci ČTK řekl, že není připraven rezignovat. Jeho zastupitelský klub za ním stojí, případnému hlasování o jeho odvolání ale nebude bránit.

V čele Libereckého kraje stojí od loňského podzimu koalice vítězných Starostů a Spolu, která má většinu 25 mandátů ze 45 v zastupitelstvu. Opoziční ANO a SPD vyzvaly v reakci na rozhodnutí soudu Půtu k rezignaci. Podle Spolu je situace vážná, na 11. února svolají jednání koalice.

"Já jsem s Martinem Půtou mluvil a já ho k ničemu vyzývat nebudu. Počkám, jak se rozhodne sám," řekl dnes Rakušan. "Určitě ho nebudu vyzývat, aby opouštěl nějakou funkci a nechám to na něm, to říkám dopředu, to je můj osobní názor. Jiný názor mohou mít členové předsednictva, se kterými se o tom budu dnes bavit," řekl Rakušan. Zdůraznil, že v hlavní části stíhání týkající se údajného úplatku ve výši 800.000 korun souvisejícího s rekonstrukcí libereckého kostela byl Půta soudem obžaloby zproštěn.

Půta byl ve středu nepravomocně odsouzen za to, že formou protislužby přijal úplatek 30.000 korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela ho soud osvobodil. "Kdyby byl Martin Půta včera (ve středu) odsouzen za přijetí úplatku 800.000 korun, tak bych ho vyzval, k tomu, aby rezignoval. Ale on opravdu nebyl odsouzen za žádné přijetí úplatku, v této věci byl osvobozen," dodal Rakušan.

Rakušan se nevyjádřil k tomu, jestli bude Půta na kandidátce pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. "To je strašně daleko, kandidátky budeme určovat až za tři měsíce a ani sám Martin Půta neřekl, že chce být na kandidátce," dodal Rakušan.

čtk