Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rok Habsburků pomohl zútulnit interiéry i na zámku Zákupy. Návštěvnická sezona potrvá do 3. listopadu

24. 10. 2024 | 8:36

Projekt Po stopách šlechtických rodů letos připomíná rod Habsburků a právě na jejich počest byly hostinské pokoje na Hrádku u Nechanic rozšířeny o císařské apartmá, na Litomyšli přibyly na prohlídkových okruzích zlacené reliéfy a busta císaře Františka Josefa I., na Zákupech byly tři nově zrestaurované interiéry představeny již na začátku sezony, neboť se staly součástí Zimní trasy.

habsburkZakupy2
archivní foto ze Zákup

Rok Habsburků nekončí – zapojené objekty chystají další akce, které připomenou odkaz tohoto rodu. Všechny památky ve správě Národního památkového ústavu na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou otevřeny od 26. října do 3. listopadu.

V loňském roce se úspěšný projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů zaměřil na starobylý hraběcí rod Harrachů. Hlavním objektem se stal státní zámek Hrádek u Nechanic, který mimo jiné představil osm obnovených hostinských pokojů a s nimi také příběh posledních zámeckých majitelů a jejich šlechtických příbuzných. Aby byl prohlídkový okruh „Hostinské pokoje“ kompletní, zbývalo obnovit a reinstalovat tři místnosti tzv. císařského apartmá. To se podařilo v rámci 14. ročníku tohoto projektu pod názvem Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Císařský toaletní salon, císařská ložnice a pokoj komorníka prošly zásadní proměnou a návštěvníci se v těchto pokojích dozvěděli zajímavé příběhy o vztahu Habsburků s Harrachy. Zámek Hrádek u Nechanic je otevřen do 3. listopadu, následně od 30. listopadu až do 15. prosince a to denně – připraveny jsou zde adventní a Vá-Noční prohlídky a také koncerty.

Jedním ze stěžejních objektů v rámci projektu Habsburkové – domovem i v Českých zemích byl letos zámek Zákupy, který v 19. století sloužil jako letní sídlo rodu Habsburků. Právě sem jezdil velmi rád císař Ferdinand I. Dobrotivý s manželkou Marií Annou Savojskou. Na jaře byly veřejnosti zpřístupněny tři nově zrestaurované pokoje, které jsou součástí zimní prohlídkové trasy. Ta se návštěvníkům otevře od 4., respektive 5. listopadu. Dva z těchto pokojů jsou věnovány Terezii z Fürstenberka, hofmistryni manželky císaře Ferdinanda Dobrotivého, a třetí pokoj se jmenuje kardinálský a upomíná na časté návštěvy církevních hodnostářů u císařského páru. Zámek Zákupy má celoroční provoz – první listopadový víkend bude opět patřit Habsburkům: návštěvníky provede zámkem arcivévoda František Karel a jeho manželka, arcivévodkyně Žofie. Od 5. listopadu bude návštěvníkům k dispozici Zimní trasa, od 30. listopadu do 23. prosince budou interiéry vánočně nazdobeny, od 25. prosince do 5. ledna zde proběhnou Císařské Vánoce – prohlídky seznámí návštěvníky s vánočními zvyky u habsburského dvora.

Na zámku Litomyšl se připomínala v souvislosti s Habsburky dvě významná výročí. V neděli 8. 9. uplynulo 220 let od návštěvy císaře Františka I. v Litomyšli na panství tehdejšího majitele hraběte Jiřího Josefa z Valdštejna-Vartenberka. Císaře Františka I. i jeho následníka Ferdinanda připomínají dva zrestaurované zlacené sádrové reliéfy z původního vybavení zámku Litomyšl, umístěné v hraběcí pracovně na I. prohlídkové trase, která k výročí prošla rekonstrukcí. Další významná panovnická návštěva na zámku proběhla před 135 lety, kdy sem zavítal císař František Josef I. a na pět dní se usídlil ve zdejším zámku díky pohostinnosti posledních majitelů - knížete Alberta Thurn-Taxis a kněžny Margarety Klementýny Rakouské, která pocházela z habsburského rodu. Ceremoniál doprovázela císařská hymna a vybrané pasáže ze Smetanovy opery Libuše. Město osvětlovaly obloukové lampy objednané u Františka Křižíka, nechyběl ani lampionový průvod od staré radnice k zámku. Na památku císařova pobytu byla v srpnu letošního roku v hlavním sále zámku během Hradozámecké noci návštěvníky odhalena sádrová busta starého mocnáře. Zámecké divadlo ožilo v červenci dobovým představením Hudba a tanec u dvora Habsburků. Litomyšlská výročí budou uzavřena Vánočními prohlídkami (od 30. listopadu do 31. prosince), které představí, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích. I zámek Litomyšl má – nově – celoroční provoz. Kromě období adventu a Vánoc je návštěvníkům k dispozici Zimní trasa a také expozice proč je zámek UNESCO (čtvrtek až sobota).

Hrady a zámky ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově budou mít otevřeno denně po dobu podzimních prázdnin (26.-30. 10.), prohlídky budou letos možné až do 3. listopadu. Na vybraných objektech bude možné využít celou návštěvní dobu, někde je potřeba zakoupit vstupenku předem na stanovené časy prohlídek. Prosíme proto návštěvníky, aby si na webu objektů ověřili návštěvní dobu. „Srdečně zvu všechny příznivce památek k návštěvě – jsme si vědomi, že horké léto přálo zahraničním dovoleným a pobytům u vody, a tak bychom chtěli prodloužením sezony umožnit návštěvu našeho kulturního dědictví nyní, na podzim, protože i počasí nám zatím přeje. Budeme mít otevřeno nejenom po dobu podzimních prázdnin, ale až do 3. listopadu. Prodloužení sezony je plošné, týká se všech objektů ve správě NPÚ, ale vždy je lepší si návštěvní dobu ověřit na webu zvolené památky. Následně se objekty uzavřou, aby se kolegové mohli chystat na adventní a vánoční prohlídky, někde začneme s pravidelnými inventurami, úklidem a dalšími provozními záležitostmi“, nastiňuje Miloš Kadlec, ředitel ÚPS Sychrov.

Od 4. listopadu jsou objekty zavřeny, celoroční provoz má na Liberecku zámek Sychrov a zámek Zákupy, na Pardubicku zámek Slatiňany a zámek Litomyšl.

ÚPS na Sychrově: Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči NPÚ. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. NPÚ, územní památková správa na Sychrově se stará o sedmnáct památek na území Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Další informace najdete na www.npu.cz, nebo https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-media

TZ NPÚ Sychrov/Lucie Bidlasová