Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sametovou revoluci připomenou v Libereckém kraji desítky akcí, jedna z nich už je v Jablonci zpřístupněná

20. 10. 2019 | 10:01

K výročí sametové revoluce se v Libereckém kraji uskuteční desítky akcí. Historické události 17. listopadu 1989 i období před tímto datem a po něm připomínají výstavy, ve městech a obcích se připravují besedy, přednášky, ale také koncerty a divadelní představení. V Liberci vznikne památník připomínající revoluční události přímo na radničních schodech, zjistila ČTK.

KubišováHavelphoto©Otto Dlabola Kubisova Havel
Foto Otto Dlabola. Na snímku Marta Kubišová, ve vojenském Václav Havel.

"V novodobé historii je listopad 1989 nejzásadnějším milníkem. Mnoho lidí zapomíná a s jakousi nostalgií se v myšlenkách vrací k předrevolučním dobám. Paměť je často příliš milosrdná. Proto je dobře, když se tématu chopí odborníci a vrátí nás do té doby na základě faktů. A docela jistě nás vrátí do doby šedivé, ustrašené, nesvobodné," řekla ČTK krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

V Liberci před radnicí bude už od 4. listopadu připomínat výročí sametové revoluce výstava velkoformátových fotografií. Každou ze tří řad bude otevírat jedna významná osobnost - Jan Opletal, Jan Palach a Václav Havel. U radnice navíc 17. listopadu v rámci celodenní vzpomínkové akce odhalí nový památník, který bude tyto události připomínat. "Využijeme k tomu jeden rohový schod, protože důležité události a projevy se v Liberci obvykle odehrály právě na schodech radnice," řekl ČTK náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

V Jablonci nad Nisou už teď výročí připomíná panelová výstava fotografií v Komenského ulici nazvaná Jak jsme žili před listopadem 1989. Jablonecké kulturní a informační centrum připravilo navíc k výročí v Domě národopisců Scheybalových výstavu stovky fotografií osobností z let 1968 až 1989. Autorem snímků je Otto Dlabola, který byl od roku 1970 dvorním fotografem nedávno zemřelého Karla Gotta. Některé fotografie se na veřejnosti objevily poprvé. "Na jedné sedí Gott u stolu s Johnem Lennonem a Yoko Ono. To se moc neví, že se potkali," poznamenal k výstavě, která začala ve čtvrtek, ředitel centra Petr Vobořil.

Českolipské muzeum připravilo k výročí sametové revoluce od 4. do 19. listopadu na Svatých schodech v ambitu výstavu archivních materiálů posbíraných od obyvatel České Lípy doplněných o materiály z muzejních sbírek a pracemi místních školáků. Na komentované prohlídce naplánované na 13. listopad promluví historik Tomáš Cidlina. Česká Lípa se bude tématu věnovat celý týden před 17. listopadem. Chystají se koncerty, besedy i divadelní představení. "Program vyvrcholí koncertem na náměstí T. G. Masaryka s videoprojekcí na radnici," řekla starostka Jitka Volfová (ANO).

V Semilech připomíná výročí tematická výstava v Muzeu a Pojizerské galerii, připraveny jsou besedy, přednášky a koncerty. Muzeum Českého ráje v Turnově pořádá společně s Městskou knihovnou Antonína Marka a Kulturním centrem Turnov cyklus přednášek, které budou každý listopadový čtvrtek v knihovně na nádraží. Tématem bude třeba role prezidenta Gustáva Husáka v sametové revoluci, vzpomínky pamětníků nebo proměny fám, anekdot i folkloru. V turnovském divadle se 17. listopadu uskuteční panelová diskuse 30 let od Sametu — a co dál?

čtk