Silničáři ušetřili díky mírné v zimě 28 milionů korun. Peníze chtějí použít na letní opravy a údržbu
Silničáři v Libereckém kraji ušetřili podle předběžných odhadů díky mírné zimě 28 milionů korun, které chtějí použít na letní opravy a údržbu. Schválit to ale musí Liberecký kraj. Radní by o tom měli jednat v příštím týdnu, řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. Na zimní údržbu dostali letos podle něj silničáři 135 milionů korun, dalších 150 milionů mají na údržbu a opravy v létě. Ušetřené peníze by tak pomohly opravit víc rozbitých silnic.
Letošní zima byla podle silničářů třetí nejmírnější za posledních 15 let. "Teplejší byly pouze zimy v letech 2006/2007 a 2013/2014. Z dlouhodobého pohledu celkové náklady na zimní údržbu pomalu klesají," doplnil Petr Šén ze společnosti Silnice LK, která zajišťuje zimní údržbu krajských komunikací druhých a třetích tříd a také část hlavních tahů. Do konce února stála podle něj údržba krajských komunikací 74,4 milionu korun. Před rokem ve stejném období náklady přesáhly 115 milionů, dalších 12,4 milionu zaplatili silničáři ještě v březnu a dubnu.
Krajská správa silnic zajišťuje údržbu 2072 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. "Předpokládáme, že celkový účet za zimní údržbu na krajských silnicích by mohl letos dosáhnout částky 90 milionů korun," dodal Šén. Záležet bude podle něj na počasí. Liberecký kraj je podhorskou oblastí, která je na zimní údržbu náročná. Hlavně do Jizerských hor a Krkonoš museli v minulosti sypače a pluhy vyjíždět i v květnu. V posledních třech zimách už to ale nebylo nutné. Zimy jsou podle Šéna mírnější a náklady klesají, v průměru se ale stále pohybují kolem 120 milionů korun.
Díky teplému počasí ušetřili letos silničáři nejen peníze, ale také posypový materiál. Ve skladech měli loni na podzim připraveno 12.000 tun soli a 25.000 tun inertního posypového materiálu, nespotřebovali ani polovinu. "Za celou minulou zimu jsme spotřebovali přes 10.000 tun soli a téměř 22.000 tun inertního materiálu, letos je spotřeba zatím ke konci února kolem 5000 tun soli a necelých 10.500 tun inertního posypu," doplnil. Zima ale podle Šéna ještě nekončí, v pátek musely pluhy a sypače znovu vyjet. V horách ráno napadlo až pět centimetrů sněhu.
čtk