Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Silničáři v Libereckém kraji jsou na ochlazení a sníh připraveni, v horách jsou už sypače s radlicemi v pohotovosti

10. 11. 2019 | 7:34

Silničáři v Libereckém kraji jsou na ochlazení a sníh připraveni. Hlavně v horách jsou už sypače s radlicemi v pohotovosti. Krajská společnost Silnice LK, která se stará o údržbu krajských silnic druhé a třetí třídy a také zhruba 40 procent silnic první třídy pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), pořídila před zimou šest nových sypačů. Ve skladech je připraveno 12.000 tun posypové soli a 25.000 tun inertního posypového materiálu, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén.

silnice lk A92Z3803
Foto: Silnice LK

Liberecký kraj je z velké části horskou a podhorskou oblastí, která je na zimní údržbu náročná. Loni stála 127,5 milionu korun, a byla tak nejnákladnější za poslední čtyři roky. Podíl solených silnic se rok od roku zvyšuje. Letos budou silničáři solit už bezmála 825 kilometrů, to je téměř 40 procent krajských silnic. Velká část komunikací je ale v chráněných oblastech, kde se používá písek či drť nebo se jen prohrnují pluhem. Zcela bez údržby zůstane jen 61 kilometrů silnic.

Rozšířil se také počet úseků, kde je od 1. listopadu povinná zimní výbava, v kraji už je jich 17, hlavně v Jizerských horách a Krkonoších. Často se ale stává, že to řidiči nerespektují a pak mají problémy. "Velmi často i díky navigaci se stává, že řidiči vjedou i do zákazu nebo do úseku, který je neudržovaný, a pak je samozřejmě velmi těžké takové vozidlo nebo kamion vyprostit," řekl Šén. Často se podle něj v zimě také stává, že na silnici 290 kolem přehrady Souš, která je přes zimu uzavřená, najede autobus. "Z jedné nebo druhé strany tam velice často najíždějí holandští turisté," dodal.

Techniku už mají v pohotovosti i Technické služby města Liberce, které zajišťují údržbu hlavně ve stotisícovém krajském městě. V zimě budou technické služby udržovat více než 407 kilometrů silnic, 165 kilometrů chodníků a také přes 77.000 metrů čtverečních parkovišť a veřejných prostranství. "Pro letošní zimu jsme předzásobeni přibližně 5000 tunami soli a 2000 tunami drtě. Navážení materiálu podle potřeby probíhá i v během zimy," řekla ČTK mluvčí technických služeb Tereza Špičková.

Na zimu už jsou připraveni i v Jablonci nad Nisou, kde silnice a chodníky udržují městské technické služby. Udržovat budou 163,4 kilometru vozovek, jen 21 kilometrů zůstane ve městě bez údržby. Uklízet se bude také 62,4 kilometru chodníků. "Během roku jsme k zimní údržbě shromažďovali podněty občanů a organizací, které jsme, pokud to bylo možné, do nového plánu zařadili," řekl vedoucí technického odboru města Pavel Kozák. Zatímco objem uklízených silnic se nezměnil, u chodníků přibylo podle něj v plánu zhruba 1,4 kilometru nových tras.

Přehled úseků se značkami "zimní výbava" v Libereckém kraji

silnice začátek úseku konec úseku okres
II/294 Rokytnice nad Jizerou Vítkovice Semilsko
II/286 Vítkovice Horní Mísečky Semilsko
III/28620 Jestřabí v Krkonoších Rezek Semilsko
III/28624,28626 Dolní Štěpanice Benecko-Mrklov Semilsko
III/0143 Buřany Františkov Semilsko
III/0144 Bratrouchov Bratrouchov Semilsko
III/0146 Stromkovice Stromkovice Semilsko
III/29056 Paseky nad Jizerou Paseky nad Jizerou Semilsko
III/28623 Poniklá Poniklá Semilsko
III/28621 Víchovská Lhota Víchovská Lhota Semilsko
III/28620 Hrabačov Křižlice Semilsko
III/29018 Dolní Kořenov Horní Polubný Jablonecko
III/29019 Kořenov Jizerka Jablonecko
III/29022 Josefův Důl Hrabětice Jablonecko
II/290 Bílý Potok Smědava Liberecko
II/290 Desná Souš Jablonecko
III/2904 Mníšek Raspenava Liberecko

Zdroj: Liberecký kraj

čtk