Silný vítr zastavil lanovky v některých zimních areálech, stoupá voda a hasiči se od rána nezastavili
Silný vítr dnes zastavil lanovky v některých zimních střediscích v Libereckém kraji. Zcela mimo provoz jsou kvůli větru střediska na libereckém Ještědu a nedalekém Javorníku. Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zaznamenali v Liberci nárazy větru o síle přes 80 kilometrů v hodině. Kvůli poruše dodávek elektřiny jsou ale mimo provoz také jizerskohorská střediska v Bedřichově a na Severáku na Jablonecku.
V Libereckém kraji bylo k 11:00 bez dodávek elektřiny 8000 domácností, hlášeno je 17 poruch na vysokém napětí. Na odstranění poruch se intenzivně pracuje, stále ale přibývají další. "Hodně nových poruch máme na Českolipsku v Hamru na Jezeře, Stráži pod Ralskem, Novém Boru, Sloupu v Čechách, Cvikově a Kunraticích," řekla ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
Většina zimních středisek v kraji je navzdory větru v provozu, někde ale museli zastavit sedačkové lanovky. Platí to například i pro největší středisko Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku, kde zastavili jednu ze dvou lanovek. V Harrachově museli zastavit lanovku Delta na Čertovu horu, lyžaři ale mohou podle informací ze střediska využít lanovku Rýžoviště. Nejezdí ani lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou.
Hasiči v Libereckém kraji se kvůli intenzivnímu dešti a silnému větru od rána nezastavili. Zatímco přes noc vyjížděli jen ke dvěma událostem, od šesté ranní jich přibylo dalších více než 150. "Jde o popadané stromy, čerpání vody ze sklepů a ze zahrad, v Liberci jsme řešili i čerpání vody z jednoho areálu v Doubí. Nejvíc postižené je Semilsko, kde jsme řešili 60 událostí, Na Českolipsku jich bylo 35 a na Liberecku 33," řekla ČTK mluvčí hasičů Eva Klímová. Příčinou zatopených sklepů podle ní většinou nejsou rozvodněné toky, ale ucpané propustky nebo kanalizace, která přívaly vody nezvládá.
Silné deště zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, Lužická Nisa opadá
Intenzivní deště dnes zvedly hladiny řek v Libereckém kraji. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) překročila ráno druhý povodňový stupeň Lužická Nisa v Liberci. Důvodem byly nejen silné deště, ale Povodí Labe také zvýšilo odtok z přehrady Harcov, aby vytvořilo rezervu pro další srážky a tání sněhu. Voda v řece kulminovala mezi 08:00 a 09:00 na 135 centimetrech, postupně už klesá a hodinu po poledni klesla hladina na úroveň metru.
Zvedly se ale také hladiny dalších toků. Bdělost platí na Jizeře v Železném Brodě, tam byla hladina ve 13:00 na 296 centimetrech, to je těsně pro hranicí pro druhý povodňový stupeň, který se vyhlašuje, když výška hladina překročí tři metry. Bdělost platí také na Ploučnici v Mimoni a na Řasnici ve Frýdlantu, hladiny tam ale jen těsně překročily úroveň prvního stupně povodňové aktivity.
Vzedmuté jsou podle krajského povodňového portálu také další toky. Stav ohrožení platí stále na Olešce na Semilsku, na druhém stupni je Ještědský potok v Křižanech na Liberecku, Dobranovský potok v České Lípě a Bobří potok ve Stvolínkách. Bdělost platí na Olešce v Dětřichově nebo na Harcovském potoce v Liberci.
Za posledních 24 hodin spadlo v kraji až 40 litrů vody na metr čtvereční, nejvíc v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. Nejvíc srážek naměřilo Povodí Labe na stanici na přehradě Souš v Jizerských horách, kde spadlo téměř 45 litrů na metr. Déšť zesiloval hlavně v bouřkách. "Ráno se objevovaly i bleskové výboje," řekla ČTK Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Jednalo se podle ní o pás, který přecházel téměř přes celé území severních Čech. V Tuhani na Českolipsku dosáhl vítr v nárazech rychlosti 87 km/h.
čtk