Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Soukromé hrady a zámky o víkendu uvítají návštěvníky. Svou bránu do pekla otevře i Houska

23. 05. 2019 | 0:00

Otevření hradů a zámků, jež jsou v soukromých rukou, uchystala Asociace majitelů hradů a zámků, jejímž cílem je záchrana historických památek v České republice. Již podruhé budou moci lidé soukromé hrady, zámky a parky navštívit o nadcházejícím víkendu 24. až 26. května.

Informace o všech otevřených hradech a zámcích se nalézají na https://1url.cz/xMdkC

Cílem akce je přiblížit hodnotu památek, o které pečují soukromí vlastníci. „Řada památek, tedy
i hradů a zámků je dnes v soukromých rukou. Když pominu ty majitele, kteří se o své památky nestarají, máme řadu příkladů skvělých obnov a využívání památek. Právě na akcích, jako jsou Dny soukromých hradů a zámků, mohou návštěvníci ocenit velkou práci, kterou má za sebou a také často ještě před sebou řada majitelů těchto památek,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Své dveře tak po celé zemi otevřou zámky Blatná, Bludov, Boskovice, Častolovice, Dětenice, Dobříš, Hrádek, Chyše, Karlova Studánka, Kvasiny, Mitrowicz, Raměřice, Rychnov nad Kněžnou, Skalice-Bohumilice, Stránov, Úholičky a Velké Meziříčí. Dále pak hrad a zámek Dolní Kounice, hrad Kost a vodárenská věž Cítoliby.¨

Pro návštěvníky je připraven kulturní program, který přinese například živou hudbu, výstavu
o šlechtě v České republice, degustaci vín, výstavu šperků a další.

V Libereckém kraji bude možno projít si hrad Houska. V sobotu 25. května ve 13 hodin se zde uskuteční prohlídka s majiteli hradu

LK/Jan Mikulička