Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stavbou roku Libereckého kraje je nová školka ve Vratislavicích. Zabodovala i v celostátní soutěži

24. 10. 2019 | 20:04

Nová mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové zvítězila v letošním ročníku soutěže o Stavbu roku Libereckého kraje. Získala dnes hlavní cenu, ale zvítězila i v kategorii inovací a kategorii občanských a průmyslových staveb.

RudaMš1
Foto: www.stavbaroku.cz

Soutěž se uskutečnila popatnácté a od letošního roku nese jméno autora horského hotelu a vysílače Ještěd architekta Karla Hubáčka. Soutěže se letos zúčastnilo rekordních 49 projektů, z toho 42 staveb, jedna stavebně-inovační realizace a šest studentských prací.

"Jsem velice rád, že rok od roku vzrůstá počet originálních a zároveň kvalitních a nadčasových staveb. Právě takovou je i školka ve Vratislavicích nad Nisou navržená architekty Petrem Stolínem a Alenou Mičekovou, kteří se podepsali v našem regionu pod spoustu zajímavých realizací," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který na soutěží převzal záštitu. Cenu hejtmana získala letos rekonstrukce budovy České Besedy v Českém Dubu na spolkový dům.

V kategorii rodinných a bytových domů zvítězil Dům za zdí postavený na starém kamenném sklepě podle projektu ateliéru MJÖLK architekti. V kategorii veřejný prostor a komunikace ocenila porota Park Nové Vratislavice, který vyrostl na místě bývalého ovocného sadu. V kategorii Junior zvítězil projekt studenta třetího ročníku Střední průmyslové školy stavební v Liberci Filipa Drapáka, který navrhl "malý velký dům".

Funkcionalismem inspirovaný studentský projekt využívá moderní technologie současnosti, jako je chytrá domácnost. Stavba v pasivním standardu počítá s obnovitelnými zdroji energie. Projekt zaujal v hlasování i veřejnost. Staveb s nízkou energetickou náročností bylo ale v soutěži víc. "Úspora energií je trendem dnešní doby a je dobře, že není lhostejná ani architektům a stavebníkům v našem kraji," poznamenala krajská radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO).

Soutěž má v Libereckém kraji tradici od roku 2004. Stavební firmy a architektonické ateliéry mohou tímto způsobem prezentovat výsledky své práce. Organizátoři letos v březnu spustili nové webové stránky soutěže www.stavbaroku.lk, kde jsou všechny přihlášené stavby a projekty. Prostřednictvím stránek se do hlasování mohla zapojit i veřejnost. Nejvíc se lidem líbila nová hasičská zbrojnice v Krásné Studánce postavená podle návrhu architekta Vojtěcha Šruta. Dostala 738 hlasů.

čtk

Foto: www.stavbaroku.czVratislavická školka tento týden zabodovala i v celostátní soutěži Stavba roku 2019. Mateřská škola Nová Ruda  byla "stavařským Oskarem" oceněna za vytvoření netradičního prostoru pro rozvoj dětí se zřetelem k použitým stavebním materiálům.