Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stavbu náplavky zdrží námitka stavební firmy. ÚOHS kluznost žuly řešil přes čtyři měsíce

03. 07. 2024 | 17:08

Liberecký kraj znovu posoudí výběr dodavatele druhé etapy náplavky v Liberci, podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nebyla u vítěze splněna minimální požadovaná hodnota jednoho z parametrů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí kraje Andrea Fulková.

Náplavka KRAJ
vizualizace

Soutěž napadl neúspěšný uchazeč o zakázku, antimonopolní úřad mu dal zapravdu. Na rozhodnutí čekal kraj čtyři měsíce, stavba tak nabrala výrazné zpoždění.

Stavba náplavky je součástí miliardového projektu kultivace dolního centra Liberce. Začala v roce 2014, kdy kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) koupil budovy a pozemky v sousedství svého sídla. Za areál o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Náplavka navazuje na první etapu, jejíž součástí byl parkovací dům pro 244 aut, který kraj otevřel 2. ledna. Stavba náplavky měla na jaře navázat, zásadní změnou projdou také rozbité plochy kolem krajského úřadu, které dosud sloužily jako parkoviště.

Součástí projektu bude i nový přímý vstup do krajského úřadu přes lávku, se kterou počítal už původní projekt architekta Zdeňka Plesníka na konci 60. let minulého století. Přístupové schodiště dělníci prodlouží, kromě zeleně a lávky tam bude občerstvení, veřejné toalety, vodní prvek a dětské hřiště. "To hlavní je ale sestup k Nise, umožní návštěvníkovi sejít k řece a namočit si nohy ve vodě," řekl již dříve ČTK spoluautor projektu David Pavlišta ze studia re: architekti.

"Liberecký kraj vybral již začátkem roku ze šesti uchazečů dodavatelskou firmu, která měla náplavku a její okolí dokončit," doplnil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Zakázku získala firma CL-Evans s nabídkovou cenou 130,316 milionu korun, výběr ale u ÚOHS napadla firma Gardenline a uspěla. "U jednoho z nabízených materiálů podle rozhodnutí ÚOHS není splněna minimální požadovaná hodnota parametru. Přesně se jednalo o kluznost dodávané žuly," upřesnil Miklík.

Proti rozhodnutí antimonopolního úřadu se kraj odvolávat nebude. "Požádali jsme CL-Evans i další účastníky zadávacího řízení o doplnění informací. V případě, že vítěz nebude schopen informace doplnit a požadovaným podmínkám dostát, jsme připraveni uzavřít smlouvu s dalšími účastníky, a to podle toho, v jakém pořadí se umístili v rámci výběrového řízení," dodal Miklík. Příští týden by pak krajští radní chtěli schválit výběr dodavatele a co nejdřív stavbu zahájit.

čtk