Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sucho ohrožuje i lesní školky v Libereckém kraji, zájem o smrkové sazenice výrazně poklesl

18. 08. 2019 | 7:56

Sucho ohrožuje i lesní školky v Libereckém kraji. Firma Dendria z Frýdlantského výběžku se je kvůli zajištění dostatku vláhy snaží soustředit na jedno místo. Problémy řeší lesní školky i v odbytu, kdy výrazně poklesl zájem o smrkové sazenice. Z produkce pro letošní rok neprodala Dendria přes 40 procent. "Letos jsme neuplatnili 250.000 až 300.000 smrků na trhu," uvedla za firmu Michaela Machovičová.

les paseka glade-1729957 1280
Ilustrační foto

Dendria není jediná. Propad má třeba i firma Wotan Forest, jež má jednu ze svých školek u České Lípy a kde má roční produkci asi milion sazenic různých druhů. "Plošná kampaň proti smrku způsobila absolutní propad v poptávce po této dřevině. Fakticky to způsobuje likvidaci velkého objemu vypěstovaného sadebního materiálu," řekl ČTK předseda představenstva Wotan Forest Martin Mašek. I podle něj je pro lesní školky největším problémem z pohledu klimatu nedostatek vody. "Riziko nedostatku či případného zastavení čerpání vod k zavlažování je fatálním rizikem pro pěstování reprodukčního materiálu," uvedl.

Podle Machovičové jim dělá potíže nejen ubývání, ale i nepravidelnost srážek. "Jsou dlouhé úseky, kdy neprší vůbec, třeba i šest neděl. Rostlina ale potřebuje vodu neustále," uvedla. Tomu se podle ní museli přizpůsobit u prostokořenné sadby, která tvoří asi tři čtvrtiny produkce Dendrie. "Před několika lety ještě školky mohly být rozptýleny po celém výběžku, dnes se snažíme produkci soustředit do jednoho místa, což je Nové Město pod Smrkem," řekla. K dispozici tam podle ní mají retenční nádrž s rozvody vody. Průměrná roční produkce Dendrie je 1,7 milionu semenáčků a sazenic. Podle Machovičové budou muset zřejmě rozšířit krytokořennou sadbu, i když je náročnější na péči i dopravu. "Je to ale vykoupené tím, že tato sazenice nepocítí šok z přesazení takovým způsobem jako prostokořenná. Nese si určitou zásobu živin v půdním balu," uvedla. Lépe je tak schopna se vyrovnat i s tím, když po přesazení nějakou dobu neprší.

Skokově letos stoupl zájem o sazenice listnatých dřevin. "Musíme reagovat na klimatické změny. Pro nás to znamená, že zásadně snižujeme objem smrkových sazenic. Ty sázíme do nejvyšších poloh, kde smrk má stále dobré podmínky, a potřebujeme více listnatých sazenic," uvedl liberecký krajský ředitel stání firmy Lesy ČR Ludvík Řičář. Ročně podle něj v kraji zalesní stovky hektarů, na jeden je potřeba od 4000 do 8000 sazenic.

Podle Maška ani Machovičové ale na tak výraznou změnu nemohly školky okamžitě reagovat. "Sazenice se nepěstuje v jednoletých cyklech. U smrku jsou to tři roky a třeba u jedle pět let," uvedla Machovičová. Nemyslí si, že smrk je překonaný. "Měl by být dál používaný při zakládání porostů v rozumné míře. Je to jedna z hlavních lesnických dřevin, to je neoddiskutovatelné," dodala. Za důležitý smrk považuje i Mašek, pomoci by mohl při co nejrychlejším zalesnění holin. "Smrk nemusí být cílovou dřevinou. Naopak, jako přípravná dřevina může být v mnoha lokalitách velice výhodný," uvedl.

Změny klimatu podle Maška komplikují i zalesňování. "Za posledních pět až šest se v podstatě snaží lesníci přizpůsobit vývoji počasí a klasické 'agrotechnické' lhůty již nefungují. Znamená to být připraven vyzvedávat a sázet sadební materiál ve chvíli, kdy to příroda zrovna dovolí," uvedl. To potvrdil i krajský ředitel Lesů ČR. "Sázet lze, když jsou vhodné klimatické podmínky, to znamená nejlépe na jaře. Letos ale byl duben výrazně suchý, takže jsme museli přerušit zalesňování, naštěstí květen byl velmi příznivý," dodal Řičář.

čtk