Umění do ulic: Mezinárodní rok skla v Křišťálovém údolí přinese velký letní festival

15. 01. 2022 | 10:16

Mezinárodní rok skla letos vyhlásila Organizace spojených národů. Stejně jako další světové sklářské regiony i Křišťálové údolí využije této mimořádné příležitosti a zapojí se řadou akcí. Chystá se velký skleněný festival, krajinu ozdobí dekorace ze skla, bude také možné nahlédnout do sklářských provozů a výrobu skla si vyzkoušet.

sklo mad2
Foto: Mad

Již týden před Velikonocemi, a sice 9. a 10. dubna, se budou moci návštěvníci podívat na řadě míst přímo do výroby. Největší novinkou bude velký letní festival Crystal Valley Week v Liberci, který se uskuteční od 23. do 28. srpna. „Představíme zde Křišťálové údolí z mnoha nových úhlů nejen místním, našim cílem je pozvat k nám návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí. Těšit se tak bude možno nejen na ukázky výroby, hotové produkty ale především na skleněné instalace a výstavy na mnoha místech v centru Liberce, i v ulicích,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtman pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Na 12. a 13. listopad pak pořadatelé připravují třetí ročník Víkendu Křišťálového údolí. Naváží tak na Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje. Návštěvníci budou moci opět navštívit i běžně nepřístupné provozy v padesáti podnicích, ateliérech, školách i muzeích.  

Na různých místech regionu se pak objeví volně umístěné skleněné prvky; nepůjde jen o navigaci k jednotlivým sklárnám, ateliérům nebo muzeím, ale zejména o instalaci různých zajímavých objektů – například skleněných, individuálně navržených laviček. Větší projekty se chystají ve věži Severočeského muzea nebo na nádraží v Kamenickém Šenově: příběh výroby skla na severu Čech přiblíží moderními výrazovými instalacemi.

Management Křišťálového údolí také očekává otevření dotačních výzev, do kterých se bude hlásit se svými projekty. Zatím se podařilo uspět v česko-polském přeshraničním programu, ze kterého budou v roce 2022 financovány poznávací cesty pro polské cestovní kanceláře, novináře a informační centra nebo akce pro veřejnost na obou stranách hranice.

Další příležitosti pro prezentaci sklářství a šperkařství z Libereckého kraje přináší české předsednictví Radě Evropské unie v druhé polovině letošního roku. Plánuje se putovní výstava sklenic Evropský stůl podle návrhů designérky Marie Burešové. Tu budou moci diváci vidět nejen na několika místech Evropy, ale i v Česku. Premiéru bude mít v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. „Práci a umění místních sklářských mistrů představíme ale i oficiálním a novinářským návštěvám přímo v Libereckém kraji při mnoha příležitostech, největší z nich se uskuteční v polovině července,” dodal David Pastva, manažer Křišťálového údolí.

LK/Jan Mikulička

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace