Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Jablonci zlevní od června teplo téměř o čtvrtinu, řada lidí teď ale řeší vysoké nedoplatky

26. 05. 2023 | 15:39

V Jablonci nad Nisou zlevní od června teplo téměř o čtvrtinu, řada nájemníků městských bytů teď ale řeší nedoplatky přesahující i 20.000 korun za loňský rok. Jablonecká energetická (JE) domácnostem zlevní teplo zhruba o 370 korun za gigajoule. Zohlednila nejen klesající ceny plynu na spotových trzích, ale i nižší spotřebu v zimním období. O dnešním rozhodnutí představenstva městské společnosti informovala ČTK její mluvčí Markéta Hozová.

"Díky současné situaci na trhu s energiemi, výhodným nákupům plynu na spotových trzích a také po vyhodnocení letošní topné sezony jsme si mohli dovolit snížit ceny zpětně k 1. lednu letošního roku," doplnil předseda představenstva JE a náměstek jabloneckého primátora Petr Roubíček (ODS). Za gigajoule tepla bude podle něj teplárna odběratelům účtovat podle tarifu 1179 korun místo původně schválených 1550 korun, respektive 1139 Kč místo původních 1500 korun za giajoule. Nové ceny budou zohledněny v zálohách v příštích měsících.

Na začátku loňského roku platili odběratelé zásobovaní JE za gigajoule 681 korun nebo 699 korun, kvůli výraznému zdražování plynu pak energetická společnost zvýšila od dubna ceny o 28,6 procenta na 876 nebo 899 korun. Strmě na více než dvojnásobek pak cena vzrostla se zahájením topné sezony, od září domácnosti podle tarifu platily 2083 respektive 2136 korun za gigajoule. S Novým rokem díky zastropovaným cenám firma ceny snížila na 1500 nebo 1550 korun, nakonec budou lidé platit ještě méně.

Snížení ceny pomohla kromě nižších cen plynu i nižší spotřeba způsobená teplou zimou a také tím, že lidé méně topili. "Pozorovali jsme to na výrobě, že jsme od loňského září dodávali v průměru o 15 až 20 procent tepla méně než ve stejných měsících v předchozích letech, přestože podzimní měsíce byly studenější. Myslím, že krize, která na trhu s energiemi nastala, donutila lidi šetřit," doplnil ředitel městské společnosti Boris Pospíšil.

I když lidé šetřili, mnozí odběratelé teď řeší nedoplatky, které často přesahují i 20.000 korun. Týká se to přitom i obyvatel městských bytů, zejména seniorů. Ukázalo se, že mnozí z nich si nezvýšili zálohy a pracovníci správy městského bytového fondu je na to neupozornili. "Přišli jsme na to, když si lidé začali chodit stěžovat do kanceláře primátora, že dostali vyúčtování za teplo a že tam mají nedoplatky třeba 20.000 korun a nevědí co s tím," řekl dnes na dotaz ČTK primátor Miloš Vele (ODS).

Jablonec vlastní 800 bytů, podle primátora se to netýká všech obyvatel, některé domy nejsou napojené na Jabloneckou energetickou, někde si lidé sami zálohy zvýšili. Problém je to ale například i v domech s pečovatelskou službou, kde žijí senioři. "Okamžitě jsme přijali na radě usnesení, že zaměstnankyně správy bytů mohou uzavírat splátkové kalendáře až na jeden a půl roku, bez toho, že by každou smlouvu rada schvalovala," řekl. Zatím tak podle něj správa bytů vyřešila nedoplatky asi za milion korun. Suma ale nebude konečná.

čtk