Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vánoční časy se blíží, kasteláni hradů a zámků připravují adventní program v báječných kulisách 

13. 11. 2019 | 18:29

I letos si kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji připravili pro své návštěvníky bohatý adventní program. Lidé se mohou na chvíli zastavit a vychutnat si předvánoční čas při poslechu vánočně laděné hudby či během ukázek tradičních řemesel nebo divadelních her.

Vše bude navíc ke zhlédnutí ve skvostných hradních a zámeckých interiérech. Své brány otevře například Sychrov, Grabštejn, Lemberk nebo státní zámek Zákupy.

„Rok se s rokem sešel a návštěvníci hradů a zámků se opět budou moci seznámit se zvyky, které byly s Adventem spojené. Jako každý rok, i já si dávám předsevzetí, že pro mě bude Advent časem zklidnění a těším se také na návštěvu některé z našich památek,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Státní hrad Grabštejn si připravil adventní prohlídky, které návštěvníky zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století až do roku 1945. Kromě slavnostně vyzdobených interiérů si mohou zájemci připomenout i více či méně zapomenuté tradice. Během adventních prohlídek zavítají nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem, ale budou moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. V sobotu 7. prosince pak zažijí návštěvníci Clam-Gallasovské Vánoce na Grabštejně, kdy pro ně bude po celý den připraven bohatý kulturní program.

Na Lemberku budou od 7. do 8. prosince probíhat Vánoční hrané prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky. Námětem hry je stoleté výročí vzniku Československé republiky a s tím spojené společenské změny v rodině Clam-Gallasů. Roku 1918 v důsledku zavedení tzv. daně z oken byl František Clam-Gallas donucen pronajmout československému ministerstvu financí svůj pražský palác a prožít tak vánoční svátky společně s rodinou na některém ze svých severočeských zámků. Služebnictvo na Lemberku se v této situaci vyděsí, chybí potřebný personál, zázemí i zkušenosti. Na to, jak vše dopadne a jak si služebnictvo s nečekaným úkolem poradí, se může přijít podívat kdokoli.

Foto: LK

Zámek Sychrov zve na přelomu listopadu a prosince na tradiční adventní trhy, spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém na nádvoří. Milovníci hudby pak mohou 26. prosince navštívit Vánoční koncert na zámku Sychrově – „OD KLASIKY KE KOLEDÁM“. Představí se zde české saxofonové kvarteto a KRISKROS A CAPELLA, kteří představí skladby českých a světových autorů klasické i populární hudby.

Na státním zámku Zákupy začne adventní čas již v sobotu 23. listopadu, a to Vánocemi „u pana nadlesního“. Tradiční sváteční prohlídky letos připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati neopomene výklad o lidových vánočních zvycích. Nebude chybět ani ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni či možnost návštěvy vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

V sobotu 14. prosince 2019 pak v rámci Předvánoční pohody na zámku Zákupy bude kromě prohlídek „u pana nadlesního“ připravena i Vánoční nadílka zámeckému medvědu Medouškovi na prvním nádvoří, koncert ZUŠ Česká Lípa nebo Vánoční orloj.

LK/Filip Trdla