Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Via ferrata na Riegrově stezce je adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně 

13. 08. 2019 | 15:57

Via ferrata. Dvě cizokrajně znějící slova značí lezeckou stezku, na které se lze rukou přidržovat jistících fixních lan a využívat stupačky a další umělé chyty navrtané do skal. Díky kombinaci adrenalinu a bezpečnosti tento původně alpský sport v posledních letech prožívá velký boom. Jeho ctitelé si přijdou na své i v Libereckém kraji.

horolezení Via ferrata
Foto: LK

Tento typ stezek je určen pro ty, kteří mají pro strach uděláno. Za takovými adrenalinovými zážitky se běžně jezdí do hor, často i mimo hranice naší republiky. Via ferrata na Riegrově stezce je takovou adrenalinovou ochutnávkou a dobře doplňuje nabídku pro návštěvníky našeho kraje,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Via ferrata zvaná Vodní brána se nachází severozápadně od Semil a nabízí pohled na visutou lávku na Riegrově stezce. Je označená obtížnostmi C a B. Stejně jako na všech podobných trasách, i zde lezci potřebují ferratový set, helmu, rukavice a pevné boty.

Vodní brána začíná příznačně přímo u vody. Od nástupu nejprve lezci absolvují poněkud náročnější pasáž, kde je lehce převislá skála. Během stoupání k vrcholu se pak setkají ještě se dvěma místy s označením obtížnosti C. Krom těchto úseků je ferrata převážně obtížnosti B.

Výhodou jsou odpočinková místa po každé těžké části. Cesta nahoru trvá většinou kolem 40 minut a pro ty, co vystoupí až nahoru, je připravena vrcholová knížka pro zápis lezců.

Via ferrata se nachází na území přírodní rezervace Údolí Jizery u Semil a Bítouchova a v oblasti Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice. Předmětem ochrany je zde jedinečné kaňonovité údolí s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů. Proto je důležité se pohybovat jen po vyznačených přístupových trasách, tak aby nedošlo k poškození tohoto přírodního unikátu.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webech www.liberecky-kraj.cz a www.npu.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

LK/Jan Mikulička