Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vlak přes Německo do Varnsdorfu od neděle neprojede, Poláci o půlnoci uzavřou hranice

14.03.2020 | 19:20

Vlakové spojení z Liberce přes Polsko a Německo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, pro které se podařilo vyjednat výjimku, od neděle nepojedou. Poláci o půlnoci uzavřou hranice, v Libereckém kraji zůstane průjezdný zřejmě jen přechod v Harrachově na Semilsku, ostatní budou uzavřené. Liberecký kraj vyjednává o otevření dalšího přechodu pro pendlery dojíždějící za prací. Novinářům to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

vlak nový train-3384786 1280
Ilustrační foto

Od dnešní půlnoci uzavřela vláda kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření nemoci COVID-19 hranice s Rakouskem a Německem. Z neděle na pondělí se mají uzavřít také hranice s Polskem a Slovenskem. Poláci se ale rozhodli podle Půty ke stejnému kroku už o den dříve. Už o dnešní půlnoci tak uzavře Polsko všechny přechody do České republiky. Tam, kde bude provoz zachován, plánují podle libereckého hejtmana zavést podobné kontroly, jaké má Česko na hranicích s Německem a Rakouskem.

"Jednáme o tom, jestli na území Libereckého kraje zůstane nějaký přechod, který bude otevřený pro pendlery. Hodně stojíme o to, aby nějaký přechod co nejblíže Liberci v tomto režimu fungoval. Jestli má ekonomika zůstat v chodu, tak je pro Liberecký kraj a především pro libereckou průmyslovou zónu důležité, aby zaměstnanci z Polska mohli jezdit do Densa a dalších firem. Protože pokud tam jezdit nebudou, může to znamenat zastavení výroby," řekl hejtman. Za optimální považuje zachování provozu na přechodu v Hrádku nad Nisou od 05:00 do 23:00 pro lidi s pracovním povolením.

Krajskému policejnímu řediteli Vladislavu Husákovi se naopak podařilo vyjednat otevření česko-německého hraničního přechodu Petrovice-Lückendorf pro pendlery, kteří z Libereckého kraje jezdí za prací do Německa. Průjezdný by měl být v režimu od 05:00 do 23:00 od pondělí. Od dnešní půlnoci blokuje tento česko-německý přechod stejně jako přechod v nedalekém Krompachu betonový zátaras. Bez otevření přechodu by lidé z Libereckého kraje museli jezdit za prací do Německa přes Jiříkov na Děčínsku.

čtk