Vysazení symbolů hrdinství v Parku Paměti národa předchází happening. Vlčím mákům patří datum plný jedniček

07. 11. 2022 | 16:27

Měsíc listopad se nese v duchu makových květů. 1. 11. odstartovala veřejná sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou organizuje nezisková organizace Post Bellum od roku 2014. Po celý tento měsíc je 150 tisíc vlčích máků k dostání na 1 100 sbírkových místech naší země. Výjimkou není ani sever Čech, naopak.

vlčíMákA
ilustrační foto

V Libereckém a Ústeckém kraji najdete na dvě stě kaváren, bister, řemeslných pivovarů, vináren, obchodů, knihoven, divadel, kin, infocenter a recepcí veřejných budov se sbírkovými kasičkami a vlčími máky. Také odstartovala pouliční sbírka. Do českých a moravských ulic vyrazí desítky dobrovolníků a budou vám kvítky nabízet. Výtěžek ze sbírky půjde na přímou pomoc lidem, kteří nasadili své životy za svobodu a demokracii a taktéž na další dokumentování jejich neuvěřitelných příběhů.

Jak žijí naši hrdinové, je na nás

Sbírkou si každoročně připomínáme 11. listopad – Den válečných veteránů. Den konce první světové války, den, který je připomínán po celém světě, den, jehož symbolem jsou právě vlčí máky. Květy, které tehdy pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě. A 11. listopad si happeningem připomeneme i my na severu, a to symbolickým vysazením pole vlčích máků. Je to poděkování Paměti národa všem, kteří se do sbírky dosud zapojili a zakoupili si makový kvítek on-line. Máky budeme sázet se zástupci statutárního města Liberec, Libereckého kraje, studenty škol 11. 11. od 13:00 hodin v parku Paměti národa v Jablonecké ulici v Liberci. Veřejnost je na tuto akci srdečně zvána!

Vysazení makového záhonu v Parku Paměti národa bude předcházet happening 11. 11. od 8:30 hodin na Univerzitním náměstí v Liberci. Dále sdílíme na 10. 11. pozvánku do Knihkupectví a antikvariátu Fryč, a to na debatu s reportérem Hospodářských novin a specialistou na politické dění na Ukrajině a v Rusku, Ondřejem Soukupem. Ve dnech 10. a 11. 11. se také v čase 16 až 22 hodin rozsvítí na počest všech veteránů liberecká radnice.

Nezisková organizace Post Bellum dokumentuje příběhy hrdinů 20. století pro veřejně přístupný archiv Paměti národa více jak dvacet let. Druhým rokem intenzivně dokumentujeme a vyprávíme příběhy hrdinů ze severu Čech díky regionální pobočce Paměť národa Severní Čechy a druhým rokem taktéž pomáháme pamětníkům, kteří nám své příběhy svěřili, díky službám Centra pomoci Paměti národa. Pomoc dosud využilo přes 500 seniorů. Nejčastěji senioři využívají zprostředkované lékařské, právní či psychologické pomoci nebo je jim nabídnuta možnost si telefonicky popovídat. Pomáháme tak starším lidem se zorientovat v obtížných životních situacích. Nově se budou po celé České republice otevírat poradensko-kontaktní centra obsluhovaná sociálními pracovníky a dobrovolníky.

„Odvaha mužů a žen, kteří bojovali proti nacismu i komunismu, je obdivuhodná. Nasazovali své zdraví, životy, obětovali touze po svobodné zemi rodinné životy, a právě proto nesmíme nechat tyto příběhy zapomenuté. Musíme je poutavě předávat dalším generacím,“ doplnila Michaela Pavlátová, ředitelka Paměti národa Severní Čechy v Liberci. Právě severočeská pobočka dokázala jen v letošním roce natočit kolem sta nových příběhů výrazných momentů 20. století z Libereckého kraje, Ústeckého kraje, ale i z Mladoboleslavska.

Za zmínku rozhodně stojí příběh pana Josefy Svobody, kterého jsme v libereckém studiu natáčeli v únoru 2022. Ten žije v současné době se svou ženou v Lomnici nad Popelkou. Pan Josef se narodil na východním Slovensku r. 1926 a vyrůstal ve velmi chudých poměrech. Roku 1944 se tehdy osmnáctiletý rozhodl narukovat do Svobodovy armády, co ho k tomu vedlo, byl vztek na fašismus: „U nás bylo pět židovských rodin, a pomáhaly nám, protože tam měly jednak obchody a pomáhaly nemajetným lidem, když jim dávaly na dluh. Pak v roce 1942 přijela nákladní auta a sbalili je včetně dětí – dva dokonce se mnou chodili do školy – a nikdo se už nevrátil. Všichni zahynuli v Osvětimi. Měl jsem takový vztek.” 

Nejtěžší boje v armádě zažil u Liptovského Mikuláše, boje vedli českoslovenští vojáci po boku Rudé armády proti německé a maďarské armádě, zde přišel o mnoho kamarádů a známých. 

Když se ke svým zkušenostem vrací, válečné působení hodnotí takto: „Stačí prodělat jenom týden přímo na frontě a člověk na to nikdo nezapomene. Když vidíte desítky mrtvých a roztrhaná těla, tak to není pro mladého člověka příjemný pocit …”

Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili – sbírkovým místům, dobrovolníkům v ulicích - a médiím patří dík za zveřejnění informací o sbírce i dalších přidružených akcích. I tím pomáháte. Bez vaší pomoci by o nás široká veřejnost nevěděla.

TZ Paměť národa Severní Čechy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace