Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Z nemocnic v Libereckém kraji plánovanou péči omezí v prosinci jablonecká. Dosud ale neví, jak moc

21. 11. 2023 | 12:19

Výpovědi lékařů z přesčasů v Libereckém kraji ovlivní v prosinci zřejmě jen chod městské nemocnice v Jablonci nad Nisou. Omezit bude muset plánovanou péči, vyplývá z ankety ČTK. O pacienty v jablonecké nemocnici se stará 140 lékařů, výpovědi z přesčasů jich na prosinec podalo přes 40.

JNnemocniceNová
archivní foto jablonecké nemocnice

"Akutní péče zajistíme bez problémů, ale do určité míry omezíme plánovanou péči," řekl ČTK ředitel nemocnice Vít Němeček. Podle něj se ale nedá zatím konkretizovat, jak moc ji budou muset omezit. "Vyvíjí se to, pracujeme na tom, uvidíme," dodal.

Chod Krajské nemocnice Liberec (KNL), jež provozuje zdravotnická zařízení v Liberci, Turnově a Frýdlantu, by výpovědi z přesčasů ovlivnit neměly. "Služby na prosinec máme postavené a nepředpokládáme omezení péče pro naše pacienty," řekl ČTK lékařský ředitel KNL Tomáš Roubíček. Týká se to podle něj nejen akutní, ale i plánované péči. "Samozřejmě kromě útlumu na poslední dva týdny s vánočními svátky, ale to je každý rok," dodal. V největším zdravotnickém zařízení v Libereckém kraji pracuje 520 lékařů, do protestu se jich aktivně zapojí zhruba 50.

Protest se nedotkne ani provozu krajské nemocnice v České Lípě, tam výpověď z přesčasů podalo podle údajů České lékařské komory (ČLK) pět lékařů. "Nejen akutní, ale ani plánovaná péče není ohrožena," řekl ČTK ředitel nemocnice Pavel Marek.

Omezený nebude ani chod nemocnic v Jilemnici a Semilech, které patří pod společnost MMN vlastněnou městy a krajem. "Lékaři budou sloužit a žádné omezení péče nechystáme," řekl předseda představenstva MMN Jiří Kalenský. Výpovědí z přesčasů podalo podle něj u nich 11 lékařů.

Lékaři po celé republice na podporu svých požadavků na vyšší platy a omezení přesčasové práce odmítají od prosince nastoupit do přesčasových služeb v nemocnicích. Zatímco požadované změny zákoníku práce, týkající se počtu maximálních hodin dobrovolných přesčasů a možnosti 24hodinového pobytu na pracovišti, se při předchozích jednáních se zástupci ministerstev práce a zdravotnictví podařilo vyřešit, neshoda zůstává v otázce zvýšení platů a mezd. Výpovědi z přesčasů podalo podle zástupců ČLK přes 6100 lékařů. Od 1. prosince tak podle nich bude zajištěná akutní péče, odloží se ale tisíce ambulantních návštěv a stovky operací.

čtk