Z nevinného ohýnku může vzniknout nekontrolovatelný požár. Jen o uplynulém víkendu měli hasiči v kraji padesát výjezdů
Kombinace extrémního sucha, slunečného počasí a nekontrolovaného pálení trávy nebo jiného bioodpadu často zapříčiní vznik požáru, který musí následně uhasit až přivolaní profesionálové. Doba jarních úklidů doslova vybízí zahrádkáře a kutily k tomu, aby dali sbohem zbytkům klestí, travin, plevele a jiných nežádoucích bioodpadů tím nejjednodušším způsobem - pálením.
Na úskalí víkendových ohníčků upozorňují hasiči každoročně. Pojďme si některé ze zásad a pravidel zopakovat: Podle zákona číslo 133/ 1985 Sb. je vypalování porostů výslovně zakázáno. Fyzická osoba může za porušení zákazu dostat pokutu až do výše 25 tisíc korun, právnická dokonce o více než řád vyšší tedy půl milionu korun.
Naopak - pálení shrabané trávy, klestí nebo listí zakázané není. Přesto by se i při této činnosti měli aktéři řídit určitými pravidly. Základní poučkou a pravidlem je vždy nahlásit pálení na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. V dnešní době je možné ohlásit tuto činnost z pohodlí domova skrz jednoduchý formulář na internetových stránkách www.hzscz.cz v sekci služby pro veřejnost. Pokud i přesto nemůžete pálení nahlásit, třeba proto že nemáte v místě k dispozici internet, existuje i další možnost a to zavolat na telefonní číslo 950 471 100.
Při nahlašování stačí sdělit pár základních informací. První je den, kdy se chystáte rozdělávat oheň. Následně je důležité místo a jméno osoby, která za pohodový průběh ručí plus kontaktní údaj, postačí telefonní číslo. Dále je třeba sdělit nebo do formuláře zapsat dobu, po kterou budete pálit, co bude podléhat ohni, zda jde jen o listí nebo třeba i o staré ztrouchnivělé dřevo a také jakým způsobem bude místo zabezpečené. Tím se myslí, zda bude ohniště ohraničené nebo pod neustálým dozorem, jestli je poblíž páleniště vodní zdroj, kterým se dá oheň uhasit a podobně. Pokud pálíte na svém pozemku ohlašovací povinnost nemáte.
Další jednoduchou poučkou je, že by vždy měla být přítomna alespoň jedna osoba starší osmnácti let. Také se nedoporučuje pro rozdělávání ohně použít PEPO a jiné podpalovače, stačit by měly sirky nebo zapalovač.
Pokud jsou nepříznivé podmínky, je větrno nebo inverze, mělo by se s činností okamžitě přestat. Ohniště by také mělo být v dostatečné vzdálenosti od zástavby a po ruce byste měli mít hasební prostředky jako je lopata, kbelík s vodou nebo písek.
Po skončení pálení je také třeba ohniště řádně uhasit, aby nedošlo k sekundárnímu zahoření a nevznikl požár, který by se následně mohl šířit okolím. Při jakýchkoliv komplikacích je třeba okamžitě volat hasiče a to buď přes linku 112 nebo 150. Stejná pravidla platí i při takzvaném pálení čarodějnic, které se každoročně koná poslední dubnový den.
Hasičské statistiky z posledních týdnů mluví jasně. Suché počasí a absence dešťů způsobují větší i menší požáry v celém kraji. Jaak už sme informovali, jen za poslední víkend měli severočeští hasiči padesát výjezdů. Ve Kvítkově na Českolipsku zahořelo 900 balíků slámy uložených ve stohu. Na místo muselo vyrazit deset jednotek hasičů a třináct cisteren. U rodinného domu ve Velenicích zase pro změnu zahořela paseka a část lesa.
Právě proto, že počasí nahrává vzniku nekontrolovatelných požárů, je nejlepší vyřešit pálení bioodpadu nahlášením hasičů. Ti následně mají přehled, kde by teoreticky mohlo dojít ke komplikacím a jsou připraveni včas přijet a zasáhnout. Navíc se člověk vyhne problémům, pokud by někdo z náhodných kolemjdoucích měl potřebu hlásit vznik ohníčků policii.
lux
Níže ve fotogalerii: Záběry z víkendových zásahů hasičů z twitterového účtu HZS LK.