Za posledních deset let se zabezpečení škol zlepšilo. Konají se i cvičení, jak v případě hrozby postupovat
Zabezpečení škol v Libereckém kraji se za posledních deset let zlepšilo. Jen na to ale na školách nespoléhají, konají se i školení a cvičení pedagogů, jak v případě hrozby postupovat. Vážný incident byl v kraji v poslední době jeden, sdělil ČTK náměstek hejtmana Libereckého kraje pro školství Jiří Čeřovský (ODS).
"Bylo vyhrožováno střední škole útokem střelce. Záměr ale včas podchytila a vyřešila policie. Dalším příkladem jsou výhrůžné e-maily velkému množství škol na začátku školního roku, které se ale objevovaly po celé republice," dodal náměstek.
Letos uplyne deset let od tragické události ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena napadla studenty a jednoho zabila. "Myslím, že asi největší změnou od té doby je, že školy jsou ostražitější. Zaměstnanci si uvědomují, že ten možný problém tady je," řekl ředitel Střední průmyslové školy stavební v Liberci Radek Cikl. Změnil se podle něj třeba i pohled na fungování školního rozhlasu. "Je to jeden z nejrychlejších způsobů, jak vydat varování, když by se něco dělo," uvedl Cikl. Osobně je ale rád, že na "své" škole žádný incident řešit nemusel. "Jen jednou jsme upozorňovali žáka, že není vhodné, aby nosil do školy zálesácký nůž," dodal.
Školy při zvyšování bezpečnosti mohou využít i podpory kraje. Na jim zřízené letos vydá 2,3 milionu korun a má také fond pro ostatní zřizovatele. V letošním jarním kole z něj rozdělil mezi 12 projektů téměř 852.000 Kč. Třeba v Prysku na Českolipsku díky tomu zmodernizují zabezpečení v základní a mateřské škole a zajistí preventivní programy a systém proškolování zaměstnanců. Dvakrát ročně také kraj pořádá cvičení ve spolupráci s policií. "Za poslední dva roky se cvičení uskutečnila například na středních školách v Turnově, Frýdlantu, České Lípě a Jablonci nad Nisou," uvedl krajský náměstek. Kraj podle něj školám také například dodává metodické návody ve smyslu strategie "Uteč, schovej se, bojuj!".
V krajském Liberci mají všechny základní školy vstupy nějak zabezpečené. "Každá ze školních budov je s platností několika let zpět minimálně po dobu vyučování uzamčena, vpuštění jakékoli cizí osoby dovnitř vchodovými dveřmi je možné jen po ohlášení se a identifikaci prostřednictvím elektronického zvonku a v drtivé většině i kamerového systému s obličejovým rozlišením," uvedl náměstek primátora Liberce Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).
Třeba na ZŠ Husova v centru Liberce se dostanou školáci dovnitř jen pomocí čipu a ostatní návštěvy přes elektronický zvonek. Vytvořit nějaký jiný, bezpečnější systém, je podle ředitelky školy Blanky Reindlové obtížné. "Na jedné straně chtějí rodiče doprovodit děti nejlépe až do lavice a na druhou stranu by chtěli stoprocentní bezpečnost, což se při 600 dětech nedá," uvedla.
To, že lidský faktor hraje roli, potvrzuje i ředitel ZŠ Broumovská Martin Mikuš. "Když si třeba někdo počká se žákem, co jde od lékaře a je slušný, vychovaný, tak projde," uvedl. Na této škole vstup do školy monitorují kamery, přidat chtějí i čipový systém.
čtk