Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Žáby cestují přes silnice k rybníkům. Lidé kradou značky, které na ně řidiče upozorňují

05. 04. 2024 | 8:41

Již více než dva a půl tisíce žab a čolků dokázali při jejich jarním putování za rozmnožováním bezpečně přenést dobrovolníci tak, aby tito tvorové neskončili pod koly aut cestou k životadárné vodě.

žába na kameni
Ilustrační foto

Na několika kritických úsecích silnic, které lemují bílé zábrany, hlídkují ve spolupráci s Libereckým krajem za přispění Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky členové Českého svazu ochránců přírody, místní organizace Aron, kteří několikrát denně kontrolují bariéry a kyblíky, kam obojživelníci padají. Ty poté vyberou, zapíší jejich počty a bezpečně je přenesou přes vozovku, kde se opět vydají na cestu k rybníku.

Nejčastějšími migranty jsou ropuchy obecné a skokani, dále čolci: obecný, horský a velký,“ sdělil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „O žábách a čolcích se v posledních letech hovoří jako o nejvíce ohrožené skupině živočichů v Česku. Citlivě totiž reagují na přicházející změnu klimatu, intenzivní zemědělství či úbytek hmyzu, který pro ně představuje potravu.“

Pozor, žáby, foto: LKPracovníky, kteří pomáhají žábám a čolkům na jejich cestách, však trápí jeden nešvar. „Na tyto úseky upozorňují řidiče také přenosné výstražné dopravní značky s žabí siluetou. Ty kromě obojživelníků mohou dopomoci i k větší bezpečnosti dobrovolníků, kteří je přenáší. Značky ale bohužel od silnic mizí. Hned dvě někdo zcizil u bariéry pod kopcem Tlustec u Jablonného v Podještědí,“ posteskl si Radomír Studený, odborný pracovník ochrany přírody krajského úřadu.

LK/Jan Mikulička