Začátek školního roku přichází v regionu s podporou kariérového poradenství
Celkem 39 středních škol, 4 pedagogicko-psychologické poradny a 5 dalších subjektů jsou zapojeny do tzv. Naplňování krajského akčního plánu vzdělávání Libereckého kraje II (NAKAP LK II). Jeho cílem je zejména podpora nadaných žáků, polytechnického vzdělávání, rozvoje gramotnosti či rovných příležitostí ve vzdělávání.
Projekt letos přichází s několik novinkami, mezi které patří například prevence předčasných odchodů ze vzdělávání. Od září 2021 budou na základních školách proškolováni kariéroví poradci a poradkyně. Na středních školách se díky projektu budou moci žáci prvních ročníků stmelovat a motivovat na harmonizačních pobytech.
„V blížícím se školním roce budou v rámci NAKAP LK II pokračovat i další aktivity, jako jsou projektové dny na partnerských středních školách. Během nich se žáci naučí, jak navrhnout dům ve virtuálním prostředí, dozvědí se užitečné informace o elektromobilitě, vyzkouší si práci se sklem a seznámí se s dalšími zajímavými tématy,“ uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
Kromě toho přinese projekt NAKAP LK II také zajímavé kroužky a ve spolupráci se společností iQLANDIA programy zaměřené na vesmír, nanotechnologie, energie, 3D tisk, termolis, textilní design a laser.
NAKAP LK II spolupracuje dále i s Technickou univerzitou v Liberci, kde se v učebnách a laboratořích budou středoškoláci věnovat mechanice pokročilých materiálů, mikroelektronice, opětovnému využití plastů či technice v medicíně.
„Své místo má v projektu i Malá technika, zapsaný ústav, která pomáhá mateřským školám proškolit pedagožky a věnuje jim stavebnicové sady, díky nimž se děti seznámí s polytechnikou už v nejútlejším věku,“ doplnil Ramzer. „Projekt NAKAP LK II, jehož rozpočet přesahuje 130 milionů korun, potrvá tři roky. Zahrnuje ještě další aktivity zaměřené na učitele a odbornou veřejnost. Projekt doplní také vzdělávací akce na téma zkvalitnění péče o nadané žáky, čtenářskou a matematickou gramotnost a nově i na kariérové poradenství.“
Ministerstvo plánuje, jak zlepšit kvalitu vzdělávání. Pomoci má střední článek
Umožnit ředitelům škol zajistit kvalitní podmínky, průběh i výsledky vzdělávání v regionech je cílem takzvaného středního článku podpory, který je zakotvený ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. S koncepcí přichází Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Pilotní projekt středního článku zahájilo ministerstvo letos v lednu. „Účelem je sejmout ředitelům a pedagogickým pracovníkům z beder administrativní zátěž a pomyslně jim uvolnit ruce tak, aby měli více prostoru k řízení škol a pedagogické práci, a tím i ke zvýšení kvality vzdělávání, které jimi vedené instituce poskytují,“ uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
V období let 2021 až 2023 se bude funkčnost středního článku ověřovat. „Dva týmy v okresech Semily a Svitavy bude řídit přímo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které bude zároveň s jednotlivými kraji jednat o pilotáži v dalších regionech,“ doplnil Ramzer. „Během dvou let se ověří organizační fungování středních článků, jejich napojení na ministerstvo a metodické vedení, ale také potřebné personální obsazení, formy spolupráce a možnosti metodické podpory vedoucí ke zkvalitňování samotného vzdělávání.“
Střední článek podpory chce rozvíjet potenciál každé školy a zároveň mírnit dopady decentralizace školského systému tak, aby každá vzdělávací instituce mohla dětem nabízet výuku na špičkové úrovni. „Věřím, že školám napříč Libereckým krajem může tato aktivita přinést mnoho užitečného a přispět k vyšší kvalitě vzdělání,“ uzavřel Ramzer.
LK/Filip Trdla