Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zhoršenou kvalitu vody má pět přírodních koupališť v kraji. Mácháč a Hamr hlásí zvýšený výskyt sinic

04. 07. 2024 | 15:15

Zhoršenou kvalitu vody má na začátku letních prázdnin pět přírodních koupališť v Libereckém kraji. U všech jde v tomto období o obvyklý stav. Vyplývá z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci. Na třetím z pěti stupňů hodnocení jsou kvůli zvýšenému výskytu sinic Máchovo a Hamerské jezero na Českolipsku.

koupáníDeti2
ilustrační foto

Riziko zdravotních obtíží po koupání hrozí u vnímavých jedinců, mezi něž patří děti, těhotné ženy či alergici. Hygienici lidem doporučují, aby se po koupání v jezerech pokaždé osprchovali.

Na druhém stupni jsou rybník Bažantník v areálu kempu v Sedmihorkách v Českém ráji a na Českolipsku Černý rybník v areálu Autokempu Nedamov u Dubé a Velký zákupský rybník v Zákupech. Mírně zhoršenou kvalitu vody naznačuje její snížená průhlednost. Riziko zdravotních obtíží po koupání je sice malé, ale i pro tato přírodní koupaliště platí doporučení hygieniků, aby se lidé po vykoupání osprchovali.

Letos hygienici v kraji sledují kvalitu vody na 50 plochách, z toho 15 je přírodních koupališť, 13 je betonových nádrží a zbytek jsou umělá koupaliště.

čtk