Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zimní Krkonoše nabídnou prima lyžování i koupel v pivu. Pašeráci mají na Studenově v Rokytnici nad Jizerou sjezd

13.02.2025 | 20:24

Jsou nejvyšší, nejnavštěvovanější, jediné s vysokohorským rázem v Česku a mohou se pochlubit neuvěřitelně pestrou přírodou: Krkonoše. Nalézají se zde strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka lemovaná roubenými chalupami. 

KrkonošeLKbežky
Foto: LK

Další tipy na zajímavé výlety se nalézají na sociálních sítích @regionliberec a na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

Ostatně, z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky jich leží patnáct v Krkonoších.

„Letošní zima je k lyžařům vstřícná. Mráz na horách zajišťuje, že na horách zůstává pro běžkaře i sjezdaře dostatek sněhu. A naše nejvyšší hory jsou na tom, oproti těm nižším, ještě o poznání lépe. I o prázdninách tak mohou milovníci zimních sportů využít dobrých podmínek v plné míře,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Foto z Rokytnice nad Jizerou: FB Krkonoše.eu

Oblíbený běžkařský stadion je k dispozici v areálu Horní Mísečky. Nabízí perfektně upravené tratě pro klasické lyžování i bruslení. Tratě v délkách 1,5 až 10 kilometrů splňují i parametry pro světový pohár. Rozhodnout se lze pro cestu, která vede hřebenovkou na Vrbatovu boudu a dál na Voseckou nebo Labskou boudu. Kdo upřednostňuje rovinu, nechť zvolí trasu na Benecko přes Janovu Horu nebo Přední Labskou.

Kdo patří k milovníkům sjezdového lyžování a hledá tipy na ty nejlepší sjezdovky, Krkonoše jej nezklamou. Z těch nejoblíbenějších to je Ski areál Čertova hora, Skiresort Černá Hora – Pec, Skiareál Svatý Petr a nelze opomenout ani Skiareál Medvědín.

Foto z Rokytnice nad Jizerou: FB Krkonoše.eu

Ve velehorách nechybí ani adrenalinové atrakce – například snowkiting. Vhodné jsou například rozlehlé louky u Brádlerových bud, Moravské, Medvědí nebo Dvorské boudy. Méně adrenalinové, ale neméně zážitkové jsou výlety na sněžnicích. Nabízí je půjčovny lyžařského vybavení; poté už stačí jen vybrat jednu z doporučených tras zasněženou krajinou.  

Pokud počasí nepřeje, nabízí se zastávka v obci Poniklá, která je centrem výroby perlových ozdob. Sídlí tam firma Rautis, která navázala na více než stoletou tradici a vyrábí perličkové ozdoby dodnes. V roce 2020 byla výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí zapsána do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

K zimní dovolené v Krkonoších patří i odpočinek ve vodě – či v pivu. Nejnovější aquacentrum lze navštívit ve Vrchlabí. Pivní lázně nabízí Sklárna Novosad & Syn v Harrachově a také Luční bouda.

LK/Jan Mikulička

Zažijte zimní kouzlo Rokytnice nad Jizerou, horského městečka v západních Krkonoších

Foto "ranního manšestru" z Rokytnice nad Jizerou: FB Krkonoše.euVyrazte do jednoho z nejoblíbenějších lyžařských středisek v ČR a užijte si perfektní den v Nahoru Resort Rokytnice se 13,5 km tratí k lyžování. Stačí si jen vybrat z 10 sjezdovek – najdete tu jak mírné svahy pro začátečníky, tak i sportovní tratě

Na vrchol Lysé hory (1 315 m n. m.) vás vyveze nejvýše položená sedačková lanovka v Česku.
Dětský funpark u vleku Kaprun I. bezpečné lyžování a zábava pro nejmenší. Zázemí skibus, půjčovna, skiservis, úschovna, lyžařská škola. Občerstvení přímo na svahu.

Pašeráci mají na Studenově sjezd

Tipy na výlet: Muzeum-galerie Starý kravín, z.s Poznejte tradiční život v Krkonoších.
Vyhlídková věž radnice vystoupejte 88 schodů do věže a užijte si 360° pohled na město a hřebeny Krkonoš. Hlídka na Stráži vyhlídkový lesopark s panoramatickými výhledy na Krkonoše ze čtyř jedinečných vyhlídek.

Sjezd pašeráků s pochodněmi

Kdy? v pátek 14. února od 17:00 ve Skiareálu Studenov.

Přijďte se podívat na tradiční sjezd v dobových kostýmech, užijte si skvělou atmosféru a bohatý program!

Zdroj: FB Krkonoše.eu