Živly dořádily. Hasiči od půlnoci do dnešního rána odklízeli už jen pět popadaných stromů

18. 02. 2022 | 10:23

AKTUALIZOVÁNO: Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli ve čtvrtek v souvislosti se silným větrem a intenzivními dešti k 290 událostem. Většinou šlo o odklízení popadaných stromů, čerpání vody ze sklepů a zahrad, odstraňovali nebo upevňovali také uvolněné plechové střechy. Nejvíc událostí bylo hlášeno na Semilsku, kde jich bylo více než sto. V noci se situace uklidnila a od půlnoci do dnešního poledne odklízeli jen šest popadaných stromů a řešili další tři události, řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Eva Klímová.

vichrAuto1
Asi nejdramatičtěji vypadala včerejší událost kdy v obci Kořenov spadl strom na automobil a poškodil k tomu i část střechy v blízkosti se nacházejícího objektu. Hasiči provedli jeho odstranění za pomoci motorové pily. Událost se obešla bez zranění. Zdroj: Twitter HZS LK

Podle severočeské mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové se už v kraji podařilo obnovit i dodávky elektřiny většině odběratelů. Ve čtvrtek v poledne bylo v kraji hlášeno 17 poruch na vysokém napětí a bez proudu bylo na 8000 domácností. "Aktuálně zbývá zhruba 200 domácností bez proudu, dodávky bychom jim měli obnovit během odpoledne," řekla ČTK Holingerová.

Ustaly i srážky, za posledních 24 hodin už pršelo jen minimálně, uklidnila se tak i situace na vodních tocích. Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se už všechny řeky v kraji vrátily do normálu. Jizera v Železném Brodě na Jablonecku, kde ještě ráno platil první povodňový stupeň, se do normálu vrátila před 11:00. Podle krajského povodňového portálu už mohli bdělost odvolat i na Olešce na Semilsku.

V Libereckém kraji je dnes většinou oblačno až polojasno, teploty se v poledne pohybovaly od pěti do osmi stupňů nad nulou a foukal jen mírný vítr. Podle meteorologů bude ale postupně oblačnosti přibývat a odpoledne se od jihozápadu začnou objevovat přeháňky, které budou v horách přecházet ve sněžení. Večer začne znovu zesilovat vítr, který může v nárazech přesáhnout 70 kilometrů v hodině, na horách i 90 kilometrů.

Nejvíce zasaženou oblastí bylo Semilsko s 102 případy, následovalo Liberecko (74 událostí) a Českolipsko (72 událostí), nejméně událostí řešili hasiči na Jablonecku, a to 38 případů, uvedla Eva Klímová, zastupující tisková mluvčí.

čtk, hzs

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace