Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zvýšení cen energií i mezd zdraží lyžování v Jizerských horách. Investovalo se ale do zasněžování a rozšíření tratí

12. 11. 2019 | 15:14

Lyžování v Jizerských horách zdraží v průměru o pět procent. V TOP sezoně o Vánocích a jarních prázdninách přijde celodenní skipas na Tanvaldském Špičáku na 690 korun. Hlavním důvodem zdražení je růst nákladů zejména na energie a také na mzdy.

lyžeDěti
ilustrační foto

Ceny elektřiny v příštím roce vzrostou na dvojnásobek, řekl dnes ČTK Pavel Bažant, jednatel společnosti SKI Bižu, která provozuje také jizerskohorská střediska na Severáku a v Bedřichově.

Skiaréna Jizerky nabízí v zimě lyžařům 17 kilometrů sjezdových tratí ve třech střediscích. K dispozici jsou dvě lanovky a 20 vleků, které jsou schopné za hodinu přepravit více než 18.000 lidí. V okolí středisek se upravuje zhruba 200 kilometrů běžeckých tratí. Areály, které včetně instruktorů zaměstnávají v zimní sezoně až 200 lidí, jsou zaměřené zejména na rodiny s dětmi. Na rozdíl od krkonošských středisek, kde převažují zahraniční návštěvníci, hlavně z Německa a Polska, tvoří podle Bažanta zhruba 90 procent hostů v Jizerských horách Češi.

Do modernizace areálů investovala letos SKI Bižu zhruba deset milionů korun. Peníze šly hlavně do výměny rozvodů vody pro zasněžování. Provozovatel areálů také pořídil čtyři nová sněhová děla, dvě z nich jsou tišší, takže nebudou tolik rušit v dolní části tanvaldského střediska lidi v okolní zástavbě. V současné době se intenzivně pracuje na rozšíření modré sjezdovky na Tanvaldském Špičáku na 40 metrů. "Po dvouleté práci se nám podařilo dosáhnout rozšíření sjezdovek dohromady o čtyři hektary," řekl Bažant. Práce na modré budou podle něj pokračovat i v příštím roce.

Rozšíření čeká v příštích letech také červenou a černou sjezdovku. "Je to na tři roky, letos nás zdržela kůrovcová kalamita, Lesy ČR neměly dřív čas kácet, tak se na modré kácelo až v říjnu," řekl Bažant. Prioritou je ale podle něj také dostavba tří budov u nové lanovky na Tanvaldském Špičáku, které poskytnou potřebné zázemí pro provozovatele i návštěvníky. "V příštím roce bychom tam chtěli postavit gastroprovoz, o rok později další dvě budovy," řekl. V příštím roce plánuje SKI Bižu rozšířit zázemí na Severáku, v plánu jsou dvě retenční nádrže v Bedřichově a na Severáku.

čtk