Liberecký kraj spolu s městem chystá rekonstrukci silnice v Rokytnici n. J. za 228 milionů

08. 12. 2021 | 16:41

Liberecký kraj připravuje rekonstrukci silnice druhé třídy v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku. Podle odhadu projektantů přijde obnova průtahu horským střediskem od silnice I/14 včetně DPH bezmála na 228 milionů korun. Na náročném projektu se bude podílet i město Rokytnice, které plánuje dobudování chodníků, parkovacích míst, dešťové kanalizace nebo veřejného osvětlení, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Na přípravě rekonstrukce hlavní silnice v největším zimním středisku Libereckého kraje se podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) pracuje od roku 2013. Stavba bude kvůli náročnosti rozdělena do tří etap, první by měla začít v příštím roce. Krajští radní už schválili smlouvu o společném postupu s městem, společně tak budou vybírat dodavatele i technický dozor a koordinátora bezpečnosti.

Liberecký kraj přijde podle odhadů rekonstrukce bezmála na 187 milionů korun, na projekt chce žádat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), odkud může získat až 130 milionů korun. "Jde o náročnou stavbu, která zahrnuje i rekonstrukci dvou mostů," řekl Sviták. První etapa přijde zhruba na 60 milionů korun a končit bude na náměstí. Rokytnici bude dobudování chodníků a další stavby stát podle odhadu dalších zhruba 41 milionů, žádat bude dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Nejde o první podobný projekt Libereckého kraje, na kterém spolupracuje s obcemi. Zatím největší akcí byla rekonstrukce krajské silnice II/610 z Turnova na hranici se Středočeským krajem. Na projektu za více než 200 milionů korun se vedle kraje a Turnova podílely i Přepeře, Ohrazenice, Svijany a Příšovice, které financovaly dostavbu a úpravu chodníků, přechodů pro chodce, nástupišť autobusových zastávek či veřejného osvětlení. Společným projektem byla i rekonstrukce silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku bezmála za 166 milionů korun.

Díky masivním investicím se stav silnic v Libereckém kraji v posledních letech zlepšuje. Od roku 2006 dal kraj do rekonstrukce svých silnic druhé a třetí třídy za přispění státních a evropských dotací přes devět miliard korun, dalších 4,7 miliardy šlo do jejich údržby.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace