Nábytek pro novou školku se v Semilech podařilo vybrat v soutěži až napotřetí. Bude o prázdninách

11. 05. 2022 | 5:00

Nábytek pro novou mateřskou školu v Semilech se podařilo vybrat v soutěži až napotřetí. Stavba už je hotová a čeká na kolaudaci, nábytek ale bude až o prázdninách, radnice za něj zaplatí 5,2 milionu korun. Nábytek by měl být hotový do konce srpna, školku pro více než stovku dětí by radnice ráda otevřela v září.

SMmšBak
Vizualizace z www.bak.cz

Po podpisu smlouvy s vítěznou firmou to řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Stavba mateřské školy se protáhla, podle původních plánů měla být školka v provozu už loni na podzim. Projekt za více než 100 milionů se zkomplikoval už při zakládání stavby, pak se práce protáhly kvůli koronaviru, dokončení zkomplikoval i nedostatek materiálů a problémy se zajištěním nábytku. "Opravdu si oddychnu, až bude školka hotová, budeme ji moci otevřít, tu kapacitu opravdu potřebujeme," doplnila starostka.

Výstavbu nové školky na místě nevyhovujících budov z 80. let plánovali v Semilech od roku 2009, městu se na ni ale dlouho nedařilo získat dotace. V roce 2015 radnice vypsala architektonickou soutěž, zájem o ni projevilo na 200 architektonických studií. Návrh poslala zhruba třetina z nich, a to nejen z Česka, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska či Japonska. Návrh se musel vyrovnat i s tím, že v budově vedle sebe budou dva nezávislé vzdělávací programy - vedle standardní školky tam bude i waldorfská.

V soutěži zvítězil návrh Marka Topiče. Jeho přízemní budova bude mít zelenou střechu, porotu ale oslovil hlavně dispozicí s minimem chodeb a pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím. Radnice získala na stavbu 82 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Než bude školka hotová, jsou děti v provizorních prostorách na Komenského náměstí vedle základní umělecké školy.

Prostory na Komenského náměstí radnice pro předškoláky zrekonstruovala. Až se děti přesunou do nové školky, měla by sloužit umělecké škole, které už současné prostory nestačí. Podle Mlejnkové ale provizorní školku zřejmě nejdřív využijí pro děti ukrajinských uprchlíků, kapacita školek ve městě je totiž podle ní plná a míst pro ukrajinské děti v nich po letošním zápisu mnoho nezbylo.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace