Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Projekt MŠ Treperka a waldorfská obdržel v soutěži Komunální projekt roku zvláštní Cenu ministra pro místní rozvoj 

07. 11. 2023 | 12:23

 V pořadí již 9. ročník celostátní soutěže s názvem Komunální projekt roku zná své vítěze. Zvláštní Cenu ministra pro místní rozvoj obdržely Semily za projekt MŠ Treperka a waldorfská Semily. Absolutním vítězem letošního ročníku soutěže se stalo město Havířov se svým projektem rekonstrukce haly Fénix. Další ocenění putovala do Postoloprt, Dobříše, MČ Praha 10, Řevnic, hlavního města Prahy, Brna, Morkůvek, Sdružení obcí mikroregionu Hlinecko, Prostějova a Bohumína.

detiKruh
ilustrační foto z https://www.vim-jmk.cz

Letošní devátý ročník soutěže drží rekord v počtu přihlášených projektů, kterých se sešlo 114 a ucházely se o prvenství ve dvanácti kategoriích. Jedinou podmínkou účasti v soutěži bylo, že musí jít o projekty, které byly uskutečněny v období od 1. ledna 2022 do 12. září 2023. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání prestižních ocenění proběhlo v úterý 24. října 2023 v prostorách nové radnice Městské části Praha 12.

Územní samosprávné celky za vítězství svých projektů v jednotlivých kategoriích soutěže a za celkové vítězství v soutěži  obdržely finanční  prémii. Nositelé takto oceněných projektů převzali věcnou cenu – „křišťálové srdce na otevřené dlani“.

Lena Mlejnková, starostka města Semily: "Ocenění našeho projektu v soutěži je pro mě velikou radostí. Naše mateřská škola má za sebou silný příběh - od staré školky v demoličním výměru přes architektonickou soutěž se 70 návrhy až po realizaci současné, moderní školky. Zvláštní cena, kterou jsme obdrželi, jen potvrzuje mimořádnost projektu. Křišťálové srdce na dlani pak symbolizuje snahu obrovského množství lidí, kteří se na jeho realizaci podíleli. Jim všem patří naše obrovské poděkování."

Mateřská škola Treperka a waldorfská Semily

Cena ministra pro místní rozvoj

Novostavba určená pro 110 dětí sdružuje klasickou obecní mateřskou školu a waldorfskou mateřskou školu v jediném objektu, umístěném poblíž soutoku řek Jizery a Olešky. Nahradila tak hygienicky a tepelně nevyhovující, v 80. letech postavenou, dočasnou školku. Děti tím získaly samostatnou ložnici i hernu, také se navýšila kapacita školky. Díky zařazení do pasivního standardu se jedná o objekt s minimálními náklady na vytápění. Přidanou hodnotou je krásná a prostorná zahrada s rozličnými herními prvky, rozdělená přirozeně kruhovým pahorkem, který je napříč odlišností výuky využíván oběma školkami.

Třídy a jejich obslužné prostory jsou rozmístěny v kruhu po obvodu kolem atria. Atria oddělují jednotlivé části dispozice, ale zároveň slouží jak komunikační centrum a prostor pro společné aktivity. Ze středu lze také snadno získat přehled o dění ve školce nebo kolem ní. Barevné řešení vychází z Ostwaldova chromatického kruhu a vybraných sedmi barev odkazujících k duze.
Stavba vyšla na 105 milionů korun, z čehož platilo město 20 milionů a dotace pokryla 82 milionů korun.

O soutěži

Soutěž Komunální projekt roku vyhlašuje vydavatelství ProfiPress a časopis Moderní obec ve spolupráci s  Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR, Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR. Cílem soutěže je zviditelnění a ocenění představitelů a pracovníků místních samospráv a jimi realizovaných inspirativních a občansky přínosných projektů uskutečněných územními samosprávami – obcemi, městysy, městy, statutárními městy, městskými částmi a městskými obvody (dále jen „obce a města“).

SM/Renata Coufalová