Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Bílí Tygři hlásí další posilu. Pod Ještěd přichází obránce Roman Graborenko

22. 05. 2019 | 14:10

Šestadvacetiletý obránce Roman Graborenko bude vůbec prvním Bělorusem, který oblékne dres Bílých Tygrů. Mnohonásobný reprezentant své země a účastník čtyř světových šampionátů se s vedením libereckého klubu dohodnul na ročním kontraktu s případnou jednoletou opcí. Bek se zkušenostmi z NHL i KHL do Liberce přichází po krátkém angažmá v Litvínově. V české nejvyšší soutěži si Graborenko doposud připsal 22 startů.

hoBilance
ilustrační foto: www.hcbilitygri.cz

Vyjádření sportovního ředitele Filipa Pešána: „Roman je velmi dobře fyzicky disponovaný obránce s držením hole na pravou stranu, což nám vhodně doplní naše obranné dvojice. S jeho osobou do našeho týmu přicházejí také zkušenosti z dlouholetého působení v nižších zámořských soutěžích, v NHL a KHL. Možná není v rámci České republiky až tak známým hráčem, ale jedná se o zkušeného obránce v ideálním hokejovém věku. Myslím si, že nám výrazně pomůže vyztužit naše obranné řady.“

Profil Roman Graborenko:

Rodák z běloruského Mogilevu je už v šestadvaceti letech hokejovým světoběžníkem. Urostlý bek se svých sedmnácti rozhodl okusit zámořský hokej, a zamířil proto do americké Eastern Junior Hockey League. Po jednom roce stráveným ve Philadelphii se na další dvě sezony přesunul do Kanady, kde hrál za Cape Breton a Drummondville juniorskou QMJHL.

Od sezony 2012/13 působil čtyři roky na farmě New Jersey v Albany, kde dvakrát překročil hranici 20 bodů za sezonu. Během té doby si i v jednom utkání vyzkoušel atmosféru NHL, když naskočil za první tým Devils. Před sezonou 2016/17 ovšem zvolil návrat do rodného Běloruska. Za Dinamo Minsk si v Kontinentální hokejové lize připsal 8 bodů v 16 zápasech. Na další sezonu ovšem znovu měnil barvy, a to hned dvakrát. Nejprve hrál za Neftěchimik Nižněkamsk, kde po 17 utkáních skončil a zamířil za exotikou do čínského Kunlunu. V průběhu ročníku 2018/19 poprvé okusil také českou nejvyšší soutěž, kdy vyztužil obranu litvínovské Vervy. Ve 22 extraligových duelech posbíral 5 bodů.

Šestadvacetiletý zadák je i pravidelným sběratelem reprezentačních startů. V běloruské reprezentaci působil už od mládežnických kategorií, za seniorský výběr nechyběl na čtyřech světových šampionátech. Dohromady odehrál za národní tým 42 utkání, v nichž získal 15 kanadských bodů.

HCBT/Martin Kadlec