Brankářská legenda Michal Špit opouští Jablonec, vrací se do Sparty, kde začínal

25. 07. 2020 | 14:41

Po dlouhých 16 letech se bývalý vynikající brankář a současný trenér brankářů Michal Špit vydává novým směrem. Jeho kroky nyní vedou do Sparty Praha, kde fotbalově vyrostl.

špit
archivní foto: www.fkjablonec.cz

Psal se rok 2004, bylo 16. února a tým FK Jablonec 97 hrál ligové utkání v Olomouci. Svěřenci trenéra Petra Rady uhráli v prvním jarním kole bezbrankovou remízu a v brance se poprvé představil Michal Špit, budoucí legenda Jablonce! V létě 2020 se společné cesty rozcházejí.

„Bylo to pro mě těžké rozhodnutí. Přeci jen šestnáct let je značná část života a prožil jsem to na jednom místě, v podstatě se stejnými lidmi. Ve Spartě jsem vyrostl, je to práce, která mě baví. Láká mě ta spolupráce, ale rozhodnutí úplně snadné nebylo. Jablonec se stal mým druhým domovem a vazby na Jablonec nikdy nezpřetrhám. Kdo ví, jak povedou fotbalové cesty, třeba se do Jablonce ještě někdy vrátím,“ říká Michal Špit, který se nesmazatelně zapsal do historie Jablonce.

Michal Špit v dresu Jablonce odchytal 262 ligových zápasů, přidal k tomu 17 zápasů v českém poháru včetně vítězného finále v Chomutově proti Mladé Boleslavi, vítězný superpohár proti Plzni a 10 zápasů za Jablonec v kvalifikaci o Evropskou ligu UEFA! Další zápasy, včetně kvalifikace o Ligu mistrů UEFA, přidal v dresu Sparty Praha a Příbrami.

Během 17 ligových sezón vychytal 101 čistých kont. To jubilejní 100. se odehrálo na Střelnici 27. dubna 2014, kdy Jablonec doma porazil Jihlavu hladce 3:0. V závěru zápasu bylo vidět, že dlouhé čekání na 100. nulu chtěli Špitovi pomoct ukončit také samotní hráči a obranné povinnosti si plnili ve velkém počtu hráčů.

Když do Jablonce přestoupil Vlastimil Hrubý, začal se více prosazovat mezi tyčemi a Michal Špit postupně převzal roli náhradníka. Tou dobou měl na kontě 299 ligových zápasů. V posledním kole sezóny 2015/2016 vystřídal v závěru zápasu Vlastimila Hrubého, aby se s kariérou rozloučil 300. ligovým startem a vstoupil tak do Klubu legend českého fotbalu.

Michal Špit zažil jako aktivní hráč nebo později trenér brankářů největší úspěchy FK Jablonec v historii. Zažil pod Františkem Komňackým druhé místo v lize, s Romanem Skuhravým vítězství v českém poháru a superpoháru, pod Jaroslavem Šilhavým přestavbu mužstva a nastartování nové éry Jablonce, s Petrem Radou dovedl tým na třetí místo ve FORTUNA:LIZE a následně zažil postup do základní skupiny Evropské ligy UEFA. Vryl se do srdcí nejen fanoušků Jablonce, ale také vedení našeho klubu. 

„Michal má za sebou skvělých 16 let v Jablonci a odvedl tady spoustu kvalitní práce nejen v bráně. Je to velká osobnost jabloneckého fotbalu. Rozhodování bylo těžké, dva dny jsme spolu o tom mluvili. Ale měl šanci jít do Sparty, do klubu, odkud přišel a kde vyrostl. Pro Michala je to kariérní postup a nakonec jsem mu dal zelenou. Myslím si, že to je pro něj správný krok,“ říká k odchodu Michala Špita do Sparty majitel klubu Miroslav Pelta.

„Jsem přesvědčený, že v pondělí na startu přípravy přivítáme v kabině nového trenéra brankářů,“ dodává Miroslav Pelta.

www.fkjablonec.cz

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace