Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Filip Pešán přijal nabídku svazu Českého hokeje, u Bílých Tygrů nadále zůstává jako sportovní ředitel

08. 05. 2019 | 6:00

AKTUALIZOVÁNO: Filip Pešán střídá Slavomíra Lenera v roli šéftrenéra Českého hokeje a končí jako hlavní kouč extraligového Liberce, kde zůstane v roli sportovního ředitele. Zároveň bude generálním manažerem reprezentačního týmu do 20 let, který čeká na přelomu roku domácí mistrovství světa v Ostravě a Třinci.

pešánFilipspohárem
Filip Pešan s pohárem pro vítěze extraligy, 2016

Jednačtyřicetiletý Pešán byl strůjcem největších úspěchů libereckého hokeje. Bílé Tygry dovedl v roce 2016 k prvnímu titulu a v roce 2017 a letos s nimi postoupil do finále. Ve funkci hlavního trenéra končí po více než čtyřech letech, kdo ho nahradí, oznámí klub v nejbližších dnech.

"Má motivace je stejná, jako když jsem před čtyřmi lety nastupoval do pozice sportovního ředitele a hlavního kouče Bílých Tygrů. Tehdy jsem chtěl udělat všechno pro to, abych vrátil svůj srdcový tým na pozice, kam patří. Tentokrát se budu snažit pomoci celému českému hokeji, protože mi na něm velmi záleží. Samozřejmě i pro mě osobně je to další krok v kariéře," uvedl na libereckém webu Pešán. "V Liberci zůstávám v pozici sportovního ředitele a budu i nadále zodpovědný za složení týmu i jeho výsledky. Jsem rád, že i v tomto ohledu našly obě strany společnou řeč."

V roli šéftrenéra bude mít na starosti mimo jiné akademie Českého hokeje nebo realizační týmy reprezentací v dalších mládežnických kategoriích.

"S Filipem Pešánem jsem o jeho zapojení v činnosti svazu již nějakou dobu jednal a jsem velmi rád, že jsme se domluvili," uvedl v tiskové zprávě prezident Českého hokeje Tomáš Král. "Vzhledem k jeho energii, zkušenostem a výsledkům, kterých dosahuje, nepochybuji, že naše spolupráce bude úspěšná a přinese výsledky." Další podrobnosti k náplni Pešánovy práce chce Král prezentovat až po skončení seniorského MS na Slovensku.

Pešán je pevně spjat s Libercem, kde působil už v době aktivní hráčské kariéry. Poprvé vedl Bílé Tygry v sezoně 2008/09 a ve 30 letech se stal nejmladším koučem v extraligové historii. Pak zastával funkci asistenta, jako hlavní trenér znovu povýšil v ročníku 2012/13, ale byl odvolán. Na střídačku Bílých Tygrů se znovu postavil na konci ledna 2015 a v létě se stal i sportovním manažerem.

V sezoně 2017/18 vedl Pešán reprezentační dvacítku a na MS s ní postoupil po třinácti letech do semifinále. Loni se o něm spekulovalo jako o možném nástupci končícího trenéra seniorského národního týmu Josefa Jandače.

Lener, jenž spolu s Ivanem Hlinkou dovedl české hokejisty k historickému vítězství na olympijských hrách v Naganu, byl šéftrenérem od roku 2010. Bývalý reprezentační kouč bude nadále působit jako manažer rozvoje hokeje a věnovat se bude mimo jiné i mezinárodnímu programu mládežnických reprezentací.

čtk

Archivní foto

 

Tisková zpráva HC Bílí Tygři LIberec ze 7. května:

Sportovní ředitel a jeden z nejúspěšnějších českých trenérů posledních let Filip Pešán se po roční odmlce znovu rozhodl přijmout nabídku svazu Českého hokeje. Tentokrát však nemíří na lavičku některého z reprezentačních výběrů, nýbrž do manažerských pozic. Jednačtyřicetiletý kouč byl jmenován Šéftrenérem Českého hokeje a také generálním manažerem českého reprezentačního výběru U20.

S jistotou Filip Pešán rovněž setrvá ve funkci sportovního ředitele Bílých Tygrů Liberec. O změnách na postech v realizačním týmu hlavního mužstva Bílých Tygrů bude klub informovat v nejbližších dnech.

Vyjádření sportovního ředitele Filipa Pešána:

„Má motivace je stejná, jako když jsem před čtyřmi lety nastupoval do pozice sportovního ředitele a hlavního kouče Bílých Tygrů. Tehdy jsem chtěl udělat všechno pro to, abych vrátil můj srdcový tým na pozice, kam patří. Tentokrát se budu snažit pomoci celému českému hokeji, protože mi na něm velmi záleží. Samozřejmě i pro mě osobně je to další krok v mé kariéře. Jsem přesvědčený, že tato nová zkušenost mě posune zase o něco dál. V Liberci zůstávám v pozici sportovního ředitele a budu i nadále zodpovědný za složení týmu i jeho výsledky. Jsem rád, že i v tomto ohledu našli obě stany společnou řeč. "

"S Filipem Pešánem jsem o jeho zapojení v činnosti svazu již nějakou dobu jednal a jsem velmi rád, že jsme se domluvili," uvedl v tiskové zprávě prezident Českého hokeje Tomáš Král. "Vzhledem k jeho energii, zkušenostem a výsledkům, kterých dosahuje, nepochybuji, že naše spolupráce bude úspěšná a přinese výsledky." Další podrobnosti k náplni Pešánovy práce chce Král prezentovat až po skončení seniorského MS na Slovensku.

Profil:

Filip Pešán strávil většinu své hráčské kariéry v dresu Stadionu Liberec později pak Bílých Tygrů, se kterými si připsal i několik extraligových startů. Mezi jeho výraznější hokejové úspěchy patří stříbrná medaile v dresu české reprezentace na zimní univerziádě v Innsbrucku v roce 2005.

Trenérskou kariéru zahájil Pešán v ročníku 2005/2006, kdy působil u libereckých mládežnických celků a jako asistent u extraligové juniorky. V létě 2006 zamířil v rámci svého postgraduálního studia na UK FTVS na roční trenérskou stáž do Kanady, kde byl členem realizačního týmu univerzitního mužstva X-men STFX. S tímto celkem postoupil až do závěrečných bojů o univerzitního mistra Kanady.

Po návratu ze zámoří se mladý trenér znovu ujal koučování libereckých mládežníků. Zlom v jeho trenérské kariéře nastal v roce 2009. Když byl od A týmu Bílých Tygrů odvolán trenér Dušan Gregor, dostal šanci právě progresivní Pešán. Ve 30 letech se tehdy stává vůbec nejmladším koučem české extraligové historie. Liberecký tým se pod Pešánovým vedením vyhnul baráži, ale skončil už v předkole play-off. V následující sezóně angažovali Bílí Tygři zkušeného Jiřího Kalouse a s Filipem Pešánem v roli asistenta vytvořili na další tři roky sehrané duo.

Filip Pešán, rok 2019, Liberec je finalistou, ale nakonec bere stříbro. Foto: www.hcbilitygri.cz

V extraligovém ročníku 2012/13 sice Filip Pešán i nádále zůstává v roli asistenta hlavního kouče, ale Jiřího Kalouse nahrazuje Marian Jelínek. Tygrům se ovšem nedaří a tak se v listopadu 2012 Filip Pešán znovu posouvá do role hlavního trenéra. Ani pod jeho vedením ale nepřichází žádaný herní vzestup a Pešána po třech měsících nahrazuje Pavel Hynek.

V sezónách 2013/2014 a 2014/2015 Filip Pešán zastával funkci hlavního trenéra prvoligových Benátek, kde se mu i s mladým týmem dařilo a dovedl jej do play-off. Vedle angažmá v Benátkách je Filip Pešán rovněž hlavním trenérem reprezentačního výběru hráčů do devatenácti let.

Na sklonku základní části extraligového ročníku 2014/2015 byl Filip Pešán znovu jmenován do funkce hlavního trenéra A týmu Bílých Tygrů. Stalo se tak po nečekaném odstoupení Rostislava Čady. Staronový kouč opět zvládnul záchranářské práce a byť nedovedl tým do předkola play-off, mohli Bílí Tygři do play-out bez barážového nebezpečí. Ihned po skončení této sezóny byl Pešán ve své funkci potvrzen i pro následující extraligový ročník, a navíc byl jmenován také sportovním ředitelem Bílých Tygrů Liberec. V této dvojroli pak v památné sezoně 2015/2016 dovedl tým k prvnímu titulu v historii Bílých Tygrů.

Rok 2016, Bílí Tygři vyhrávají finále extraligy.

O rok později s mužstvem zopakoval zisk Prezidentského poháru a v play-off dokráčel až do finále, v němž Tygři nestačili na Kometu Brno. Mezi trenéry si díky těmto úspěchům vybudoval značné renomé a kromě pozvánek na kempy v zámoří si vysloužil také povolání na post trenéra reprezentační dvacítky. S tou se mu na mistrovství světa juniorů povedlo poprvé od roku 2005 přejít čtvrtfinále a nakonec z toho bylo čtvrté místo. V téže sezóně se vedle extraligových bojů a reprezentačních povinností zvládl s Bílými Tygry soustředit také na Ligu Mistrů, a tým pod jeho vedením dokráčel až do semifinále soutěže. V sezoně 2018/19 dovedl liberecký hokej k dalšímu úspěchu. Tygři popáté ve své historii ovládli základní část, v play-off pak došli znovu do finále, po kterém si liberecký tým podruhé v historii klubu pověsil na krk stříbrné medaile.

Filip Pešán je absolventem FTVS Univerzity Karlovy, kde získal doktorský titul PhDr., je držitelem trenérské IIHF licence „A“ a kanadského NCCP.

TZ HCBT/Martin Kadlec