Hokejové kluby chtějí odstartovat extraligu, má to ale svá ALE! Už nyní činí prodělek půl miliardy

29. 08. 2020 | 6:50

Hokejové prostředí dostává jednu ránu za druhou, a dopady pandemie na český hokej se tak v ekonomickém součtu napříč extraligovými kluby vyšplhaly do dnešního dne na téměř 500 milionů korun. I tak nenajdete snad nikoho, kdo by nechtěl extraligu zahájit. Nicméně otazníků, které doslova straší extraligové kluby, je až přespříliš, a nálada tak není úplně veselá.

Aktuálně se mezi kluby intenzivně řeší, jak minimalizovat ekonomické dopady, které extraligu nejen postihly, ale hlavně jak ustát i ty finanční dopady, které na kluby s rozjezdem extraligy čekají.

„Startem extraligy se spustí nový hokejový kolotoč, který budou, vzhledem k neustupující pandemii, doprovázet velká omezení. Tím pádem přijdeme o velkou část příjmů, které tuto sportovní show platí. Ztráty byly do této chvíle za všechny extraligové kluby vyčísleny na téměř 500 milionů korun bez jakékoliv kompenzace. Se zahájením soutěže se začnou tyto ztráty s každým zápasem dále navyšovat. Mnoho majitelů klubů prostě nemůže podstoupit pandemií a vládními nařízeními způsobená nekrytá rizika. Nikdo určitě nechce, aby se v extralize opakoval podobný příběh, jaký předvedl hokejový Chomutov,“ řekl k situaci viceprezident Bílých Tygrů Lukáš Přinda.

Proto extraligové kluby nyní usilují alespoň před zahájením extraligy o garanci kompenzace ztrát, vzniklých v souvislosti s omezeními, která vyplývají z nařízení státu. Tak aby měly jistotu krytí alespoň některých ztrát.

„Jestli na někoho dopadají omezení v důsledku pandemie, tak jsme to my, kteří pořádáme hromadné akce. Situace je natolik vážná, že třeba výpadek ve výši 50 procent ze vstupného, třeba jen na část extraligového ročníku, může znamenat pro několik klubů vážné finanční problémy, ne-li jejich zánik. Navíc je potřeba si uvědomit, že v rámci ztrát nejde jen o výpadky příjmů ze vstupného,“ dodal Přinda.Rozpočet klubů utrpí i snížením příjmů z cateringových služeb nebo již nastupujícího krácení plnění reklamních smluv od partnerů. „Náš hokej je silně závislý na divácích, fanoušcích a partnerech. Ta provázanost je natolik extrémní, že si nedovedeme představit dlouhodobější existenci bez nich. Nikoliv jen z hlediska výpadku příjmů, ale hlavně proto, že hokej hrajete právě pro fanoušky a jejich neskutečné emoce,“ vyjádřil obavy Přinda.

Foto: www.hcbilitygri.cz

Podstatná pro rozjezd extraligy jsou i karanténní opatření a jejich přijatelná podoba pro hráče a realizační týmy. Kluby, které v tomto zastupuje APK (Asociace profesionálních klubů), se snaží dosáhnout podobné dohody, které docílili ve fotbalové lize (LFA), kde v případě pozitivního jedince v týmu, nemusí jít celý kádr do desetidenní karantény (od 1. 9.). „Taková dohoda s odpovědnými osobami, které o tomto modelu mohou rozhodnout, je pro nás velmi podstatná. Bez podobné dohody si nedovedeme představit rozjezd extraligy,“ přiznal Přinda.

Další jednání budou mít extraligové kluby na programu v příštím týdnu, kdy se očekává posun ve vývoji situace. A doufejme, že se i potvrdí fakt, že Bílí Tygři zahájí sezónu v pátek 18. 9. na svém ledě, jak je prozatím stále v plánu.Foto: www.hcbilitygri.czwww.hcbilitygri.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace