Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Mše za zesnulé horolezce se tradičně sloužila v bedřichovském kostele. Od tragédie v peruánských Andách letos uplyne 50 let

09. 02. 2020 | 7:55

Jizerská padesátka, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování, odstartuje dnes 9:00 a díky zlepšeným sněhovým podmínkám se pojede na původně plánované trati. Elitní kategorie žen s největší českou nadějí Kateřinou Smutnou odstartuje v Bedřichově s desetiminutovým předstihem.

j50neděle
Foto: www.jiz50.cz

Pořadatelé 53. ročníku slavného lyžařského závodu mohli po ochlazení a sněžení v minulých dnech odvolat krizový plán na kratší okruhy a starty v blocích rozdělených do tří dnů.

V Bedřichově se závodilo už od pátku a organizátoři očekávají, že se celého programu včetně kratších distancí či sprintu zúčastní rekordních více než 8000 startujících.

Připomínka tragédie horolezecké výpravy pod Huascaránem

Jako každý rok veřejnost - sportovci i pamětníci - uctili v sobotu, vpředvečer slavného běžeckého závodu, v bedřichovském kostele sv. Antonína památku zesnulých horolezců Expedice Peru 1970, kteří zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu.

Foto: www.jiz50.cz

Československá horolezecká expedice Peru 1970 byla expedice s cílem vystoupit na vrchol Huandoy v peruánském pohoří Cordillera Blanca. 31. května 1970 expedici tragicky ukončilo ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice, během něhož se z vrcholu Huascaránu uvolnila masivní lavina, která usmrtila čtrnáct československých účastníků expedice.

Lidé z horolezeckého oddílu Lokomotiva Liberec začali expedici připravovat již v roce 1968. Původně měla expedice směřovat na Mount McKinley nejvyšší horu Severní Ameriky na Aljašce. Expedice byla zaštítěna Horolezeckým svazem a jejím účastníkem se stal také Ivan Bortel patřící k tehdejší světové špičce. Situace se výrazně změnila po invazi „spřátelených vojsk“ v roce 1968, která vycestování do Spojených států znemožnila. V roce 1969 proběhl v Československu kongres Mezinárodní horolezecké federace na němž bylo domluveno přesměrování expedice do peruánských And.

Výprava byla hned od počátku poznamenána tragickou smrtí horolezce Ivana Bortela (27 let), který 18. května 1970 zahynul na túře pod horou Huandoy při pádu z třicetimetrové výšky. Bortel byl nejzkušenějším horolezcem výpravy a výstup na obtížnou jižní stěnu Huandoy tak nepřicházel v úvahu. Padly návrhy na návrat do Československa, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se expedice pokusí o výstup na nejvyšší peruánskou horu Huascarán.

Expedice se proto přesunula do základního tábora, kde ji dne 31. května 1970 v 15:23 místního času zastihlo mohutné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice. Otřesy způsobily uvolnění laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu, která se sesunula o 2 500 metrů níže a svým pravým okrajem pohřbila základní tábor expedice. Všech zbylých 14 členů výpravy společně s chilským průvodcem zahynulo.

Kostel sv. Antonína v BedřichověFoto: FB Jizerská 50

Účastníci výpravy

Ivan Bortel (27 let)

Arnošt Černík (44 let)

Milan Černý (26 let)

Vilém Heckel (52 let)

Jiří Jech (38 let)

Valerián Karoušek (41 let)

Jaroslav Krecbach (24 let)

Miloš Matras (37 let)

Ladislav Mejsnar (34 let)

Milan Náhlovský (26 let)

Bohumil Nejedlo (38 let)

Zdeněk Novotný (32 let)

Jiří Rasl (34 let)

Svatopluk Ulvr (32 let)

Václav Urban (35 let)

čtk, cs.wikipedia.org