Brniště má hlubokou historii a řadu naučných stezek. Jeho součástí je Hlemýždí
Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli.
Obec Brniště se v pramenech poprvé připomíná v roce 1352. V té době zde hospodařil rod Blektů z Útěchovic. Ti vlastnili zdejší statky až do počátku 17. století. Poté panství několikrát měnilo svého majitele, získali ho mimo jiné Hyršpergárové z Königsheimu, Albrecht z Valdštejna, Liechtensteinové a Hartigové.
Součástí Brniště je Hlemýždí. Kdysi samostatná ves se poprvé připomíná v roce 1540. Patřila k panství Valtinov. V Hlemýždí stávalo šlechtické sídlo – tvrz, která později zanikla.
„Brniště patří k těm obcím, u kterých byste na první pohled, často při průjezdu obcí, nepoznali její hlubokou historii. Její okolí je ale velmi zajímavé pro rodinné výlety,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Brniště je v současnosti sídlem samosprávy také pro obce Luhov a Velký Grunov. Obě obce se v pramenech objevují v roce 1544, respektive 1543. Od roku 1633 sdílejí společný osud s Brništěm v jediném panství.
V obci se nachází několik naučných stezek, a to Stezka hastrmanů, Sochy ve skalách, Stezka Živým lesem a Skleněná stezka.
LK/Jan Mikulička