Výletní tip podle starosty. Díl pátý, Jaromír Dvořák vás zve na návštěvu svých oblíbených méně známých zajímavostí Nového Boru

07. 07. 2022 | 0:00

Města Libereckého kraje mají vesměs bohatou historii. Bez přehánění lze napsat, že ke každému většímu sídlu přiřadí pár obecně zajímavých dominant i školák. Všude se ale najdou zákoutí méně známá, méně propagovaná, a přesto nad míru pozoruhodná. Abychom je zviditelnili, vznikl náš cyklus tipů na výlety podle starostů. Protože kdo by měl znát své město lépe než starosta?

Všechny novoborské kruhové objezdy zdobí skleněné objekty.
Všechny novoborské kruhové objezdy zdobí skleněné objekty.

Když by měl Nový Bor charakterizovat dvěma slovy, má starosta Dvořák jasno: „Zeleň a sklo. To platilo kdysi a platí to pořád, město Nový Bor je městem zeleně a skla. Zeleň, a to často exotickou, najdete všude, třeba v městském parku, v Horových sadech, kde je i do skály vylámaná letní scéna, nebo na Lesním hřbitově, který je mým prvním tipem.“


1. Lesní hřbitov

Novoborský lesní hřbitov je svého druhu jedním z nejstarších a největších v Česku. Byl založen roku 1907. Iniciátorem jeho vzniku, autorem koncepce a mecenášem v jedné osobě byl Rudolf Schlegel, což je velmi pozoruhodná postava historie regionu. Tento novoborský lékárník byl i schopný politik a řadu let působil jako starosta města a pak i okresu.Jaromír Dvořák (vpravo) během pietního aktu na novoborském lesním hřbitově.Lesní hřbitov skrývá překvapivá zátiší.Na ploše téměř osmi hektarů hřbitova (!) jsou rozesety hroby prostých lidí i honosné hrobky novoborských sklářských rodů. Mezi běžnými stromy zde roste řada zajímavých rostlin vzešlých ze sazenic, které skláři přivezli ze svých cest. Pro svou výjimečnost a historickou hodnotu byl hřbitov roku 1994 zařazen mezi významné krajinné prvky.Znovuobnovený památník Rumburské vzpoury.Nejsilnější dojem místo vyvolává koncem jara, kdy zde kvetou rododendrony. Zvláštní zmínku zasluhuje také nedávno obnovený památník hrdinů Rumburské vzpoury, postavený českou menšinou za 1. republiky a pak zničený fašisty.


2. Nový Bor, město sklaNapříklad kruhový objezd přímo v centru zdobí skleněný strom Bořka Šípka.„Nový Bor, to je sklo, sklo a zase sklo. Skleněné artefakty najdete na všech kruhových objezdech. Máme tu restauraci, kde může návštěvník během jídla sledovat ruční práci sklářů, prodejnu Crystalexu, největšího průmyslového výrobce nápojového skla ve střední Evropě. Tam nakoupíte levněji vše od malých kalíšků přes vinné a pivní sety až k vázám a karafám,“ rozvíjí druhý charakteristický rys města Jaromír Dvořák.Vzorkovna Crystalexu.Ve sklářské restauraci můžete sledovat mistry skláře při práci.Kdo nenavštívil Muzeum skla, ten nebyl v Novém Boru. Jeho sbírka je opakovaně rozšiřována a byla obohacena o sbírku sklářů z Nového Boru, kterou stát kdysi zestátnil. Návštěva muzea vás určitě bude inspirovat k nákupu nějakého uměleckého artefaktu. To není problém, město je přímo prošpikováno dílnami, prodejnami a prodejními galeriemi nabízejícími vše od bižuterie až po těžké hutní a lehané sklo.


3. Proměny starých budov v památkové zóně

Nový Bor má rozsáhlou památkovou zónu, ve které jsou stavby od baroka po secesi. „Právě staré domy sklářských mistrů procházejí v poslední době zásadními opravami, často po mnoha desetiletích až staletích,“ konstatuje starosta Dvořák.Skleněný dům v noci.Již méně lidí si všimne, že v areálu Lasvitu je i Černý dům, ve kterém se zkouší osvětlovací tělesa před expedicí k zákazníkovi a kam se smrtelník dostane jen zcela mimořádně.Nejznámější je rekonstrukce domů na Palackého náměstí, která proslula zejména díky Skleněnému domu, sídlu firmy Lasvit, zasazenému mezi dvě zrekonstruované roubenky. Tato stavba se pyšní řadou ocenění, mimo jiné i titulem Stavba roku. Autory skleněného krystalu, strukturou povrchu připomínajícího břidlicové střechy, jsou architekti z ateliéru Öv-a, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.Dům čp 106 v Kalinově ulici.Velmi povedená je i městem uskutečněná revitalizace domu za Muzeem skla (čp. 106 v Kalinově ulici), kde nyní sídlí turistické a informační centrum. Tím ale možnosti využití tohoto domu nekončí. Můžou zde probíhat například tvůrčí dílny a přednášky.
Podobu změnilo i centrální náměstí Míru s neobvyklým a kontroverzním artefaktem uprostřed.
Náměstí Míru.Neméně atraktivní je také okolí Nového Boru. Jaromír Dvořák jako bonusový tip připomíná: „Vše je zasazeno do nádherné přírody Lužických hor s turistickými stezkami, cyklostezkami a běžkařskými trasami. Na dosah jsou Havraní skály, mýtický kopec Klíč s kamenným mořem nebo Sloup v Čechách se skalním hradem, novou rozhlednou a krásným přírodním koupalištěm. To je jen ochutnávka, podobných aktivit je v blízkosti více, včetně blízkého Saska s nádherným hradem Oybinem. Mohl bych pokračovat, ale nechci Vás zatížit množstvím informací. U nás se každopádně nudit nebudete!“Ve sklářském muzeu můžete obdivovat krásné historické kusy i umění zcela současné.Text a foto Mad

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace