Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Akcionář vydavatelství Mladá fronta vinu v drogové kauze v Liberci odmítl, vydělával dost

15. 02. 2024 | 18:53

Za nevinného se považuje padesátiletý Pavel Boušek, který je mezi 11 obžalovanými v mezinárodní kauze pašování hašiše a kokainu za miliardy korun. U soudu v Liberci dnes řekl, že žádnou trestnou činnost nespáchal a ani k tomu neměl důvod.

CZKedevizycz
ilustrační foto z www.edevizy.cz

Zdůvodnil to i svými příjmy, které má z podnikání, nákupu nemovitostí, pohledávek či zlata i z půjček. Zmínil také, že je jediný akcionář vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci. Jako jediný akcionář vydavatelství je Boušek zapsán v obchodním rejstříku od července 2020.

"Trestnou činnost jsem nepáchal, nic jsem nezakrýval ani neplánoval. Jsem finančně dobře zajištěný a nemám to zapotřebí. Trestnou činností jsem si nikdy neopatřoval peníze," řekl Boušek. Obžalovaný je z účasti na organizované zločinecké skupině, legalizaci výnosu z trestné činnosti a podplácení.

Policisté v souvislosti s touto kauzou na podzim 2022 zatkli 44 lidí v devíti evropských zemích a v USA. Soud v Liberci se zabývá obžalobou 11 lidí a jedné firmy. Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech. Přes libereckou větev šlo podle obžaloby přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. Podle obžaloby byl hlavní postavou liberecké větve uprchlý devětačtyřicetiletý Vilém Kováč, který to ale v prohlášení zaslaném přes soud odmítl.

Boušek se na prodeji a distribuci drog nepodílel, podle obžaloby měl pomáhat Kováčovi legalizovat příjmy z nich. Boušek to dnes odmítl. Podle něj v prvním případě poskytl Kováčovi půjčku tři miliony korun s tříprocentním úrokem, kterou mu řádně splatil. Ve druhém bezúročně půjčil 3,5 milionu korun Kováčově družce Veronice Červeňové na pořízení rodinného domu. Ani to ale podle něj nebylo nic neobvyklého. "Kováč mi slíbil prodej pozemků za výhodnou cenu, za dva miliony korun, proto byla půjčka bezúročná," uvedl Boušek.

Jeho verzi u soudu částečně potvrdila i obžalovaná Červeňová, která s Kováčem žila v Jablonci nad Nisou. "Půjčku mi domluvil Vilém (Kováč) u známého (Bouška). V širokém okolí se vědělo, že je to bohatý a vážený muž," řekla dnes u soudu. Z bankovních výpisů je podle ní zřejmé, že peníze přišly z Bouškova účtu na její a poté směřovaly obratem na zaplacení kupní ceny za dům. Červeňová dnes jakýkoliv podíl na činnosti gangu odmítla. Tvrdí, že ani netušila, že by její druh páchal nějakou trestnou činnost. "Žila jsem v přesvědčení, že podniká v autodopravě," dodala.

Obžaloba viní Bouška i z toho, že prostřednictvím milionového úplatku získal od celníka či policisty jménem Aleš informace, že je vedeno trestní řízení proti Kováčovi. Boušek to dnes odmítl s tím, že to další obviněný v této kauze, s nímž o tom mluvil, špatně pochopil. "Nikdy jsem úplatek od Kováče nepřevzal a žádný nepředal, žádné kontakty na policii nemám," uvedl. Za Aleše dnes u soudu označil bývalého kamaráda z motorek, s nímž se náhodou potkal v Jablonci. Uvedl, že kamarád mu radil, ať si stáhne peníze od Kováče, neboť má finanční problémy. Totožnost kamaráda Aleše dnes ale Boušek nesdělil - uvedl, že na něj nemá kontakt.

Vydavatelství Mladá fronta vydávalo ekonomický týdeník Euro, několik dalších časopisů nebo knihy, v konkurzu je od září 2021. Vydavatelství původně vlastnil podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů.

čtk