Akcionáři nemocnice v Liberci odsouhlasili navýšení limitní ceny na nový pavilon

23. 06. 2022 | 15:07

AKTUALIZOVÁNO: Akcionáři Krajské nemocnice Liberec (KNL) na dnešní valné hromadě schválili zvýšení limitní ceny pro zakázku na výstavbu centra urgentní péče v libereckém areálu na 3,2 miliardy korun. Původně byla maximální přípustná cena o miliardu nižší. Novou soutěž by nemocnice chtěla vyhlásit do konce června. ČTK dnes o výsledcích valné hromady informoval mluvčí KNL Václav Řičář.

KNLvizual2
vizualizace nového pavilonu zasazeného do nynějšího areálu KNL

Vedení Liberce, který je menšinovým spoluvlastníkem nemocnice, původně navrhovalo vypsání soutěže bez stanovení limitní ceny. Liberečtí zastupitelé tím chtěli snížit riziko, že by se museli uchazeči vyloučit, jako se to stalo v první soutěži. Liberecký kraj jako většinový vlastník to ale odmítl. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) by to bylo nebezpečné. "Ta maximální cena je především ochranou nemocnice a akcionářů před nějakou nepřiměřenou cenovou nabídkou, kterou bychom potom asi neuměli financovat. Ta zakázka je velká, takovou stavbu neumí dodat každý dodavatel, to znamená, že konkurence je omezená," řekl již dříve ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Předchozí výběrové řízení vypsané loni v listopadu musela nemocnice zrušit, protože žádná nabídka nebyla pod maximální stanovenou cenou 2,2 miliardy korun. Čtyři obdržené nabídky byly v rozmezí od 2,984 do 3,191 miliardy. Petr Moos, který má projekt modernizace na starost, před měsícem uvedl, že novou limitní cenu 3,2 miliardy korun stanovili na základě analýzy trhu. Z ní nemocnice usuzuje, že nabízené ceny by se měly pohybovat v rozmezí od 2,97 do 3,18 miliardy korun. Novou soutěž chce nemocnice vyhlásit ještě v červnu, podle Říčaře by ji rádi uzavřeli na konci letních prázdnin. "Ve zrušené zakázce padlo 300 dotazů. Všechny jsme zodpověděli, takže předpokládám, že poté, co byl navýšen limit ceny, tak by ta zakázka mohla proběhnout bez větších komplikací," dodal mluvčí.

Nemocnice, jež je největší v Libereckém kraji, připravuje výstavbu centra urgentní péče už déle než deset let. Nutně ho potřebuje. Nemocnici chybí jednotný příjem i centrální laboratoře, ale také dostatečný prostor k parkování. Práci zdravotníků navíc komplikuje roztříštěnost areálu. Nemocnice působí ve 37 nemovitostech, z toho 14 je starších sta let, třeba pavilon chirurgie postavili před 80 lety. Od roku 1978 nemocnice nepostavila žádnou novou budovu, jen je opravuje, případně rozšiřuje. Většinovým vlastníkem KNL je kraj, menšinovými akcionáři města Liberec, Turnov a Frýdlant.

Nákladnou stavbu z velké části zaplatí Liberecký kraj, který se zavázal na projekt poskytnout 2,2 miliardy korun. Z toho 800 milionů korun dá ze svého rozpočtu a 1,3 miliardy korun si půjčil od Komerční banky. Zhruba 300 milionů by měl kraj podle Půty na stavbu dostat z evropských fondů, chce ale s ministrem zdravotnictví jednat také o dalších možnostech financování. Na financování projektu se bude podílet také sama Krajská nemocnice Liberec a města Liberec, Turnov a Frýdlant, která jsou spoluvlastníky nemocnice.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace