Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Botanická zahrada v Liberci ke 130. výročí svého založení chystá přednášky, výstavy i workshopy

02. 03. 2025 | 12:21

Přednášky, výstavy, workshopy a další akce spojené s ochranou přírody nebo exotickými rostlinami chystá pro letošní rok Botanická zahrada v Liberci, která je nejstarší svého druhu v republice. Sedmiměsíční cyklus akcí vyvrcholí oslavou, která bude 5. září přímo v botanické zahradě.

BZ3
Titulní foto + fotogalerie: archiv

Právě v ten den před 130 lety mohli návštěvníci do areálu v Purkynově ulici přijít poprvé. ČTK o tom informovala edukátorka a marketingová manažerka zahrady Radka Kuchtová.

"První akcí, na kterou se mohou návštěvníci těšit, je přednáška O květnatých loukách a přírodních zahradách, která se uskuteční již 15. března," uvedla Kuchtová. Týden na to bude mít zahrada jarní workshop k osazování nádob cibulovinami a vázání jarních věnců. Pro další měsíce chystá například výstavu kaktusů nebo program spojený s mezinárodním dnem včel.

Zahrada sice letos slaví 130 let, její historie je ale ještě delší. "Založena byla roku 1876 z iniciativy Spolku přátel přírody na místě, kde dnes stojí MUZA Severočeské muzeum v Liberci. Právě kvůli stavbě této budovy byla zahrada přesunuta do Purkyňovy ulice, kde se nachází dodnes," uvedla Kuchtová.

Její současnou podobu navrhl architekt Pavel Vaněček. Podle jeho návrhu byl v letech 1995 až 2000 postavený skleníkový komplex, který svým uspořádáním připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 botanických témat. Od roku 2014 ho doplňuje pavilon, ve kterém každé léto rozkvétají tři největší existující leknínovité rostliny, tedy viktorie královská, viktorie Cruzova a euryalé vzdorná.

Zahrada má ve svých sbírkách víc než 9000 rostlin a pyšní se několika unikáty. Patří k nim například pět nejstarších kamélií v Evropě nebo největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy v Česku našel. Liberecká zahrada má také patrně největší sbírku orchidejí v zemi čítající přes 1500 druhů, význačná je i její sbírka masožravých rostlin. Zejména mezi dětmi jsou oblíbená její velkoobjemová akvária s korálovým útesem, faunou a flórou velkých jihoafrických jezer nebo povodí Amazonky. V posledních letech zájem o zahradu i díky zavedení doprovodných akcí roste. Loni měla dokonce nejvyšší návštěvnost za posledních 15 let, když do ní přišlo 76.608 lidí, což bylo téměř o 7000 víc než v roce 2023 a o 14.000 víc než v roce 2022.

čtk