Bovera Liberci pod stromek nadělí historický autobus Praga RND. Bývalá pojízdná zubní ambulance je patrně jediným dochovaným exemplářem na světě

23. 12. 2022 | 7:20

Spolek Boveraclub v úterý 27.12.2022 ve 13:00 představí v expozici veřejné dopravy Technického muzea Liberec nový exponát. Pod stromeček si tak nadělí dárek v podobě špičkově renovovaného historického autobusu Praga RND vyrobeného v roce 1947.

Praga RND 2022-12-22
Zachránci unikátníh kusu. Pojí je zájem o renovci starých dopravních prostředků. Foto: Bovera

Vůz připomíná provoz pravděpodobně jediného vozu Praga RND u DP Liberec v letech 1949 až 1960. Tento konkrétní vůz (v atipickém dvoudvéřovém provedení) je ve stavu před plánovanou renovací. Vyroben byl v roce 1947. Vůz pohání čtyřválcový vznětový motor o objemu 4500 cm3 a výkonu 44 kW.

Historie autobusu není přesně známa. Vzhledem k tomu, že je dvoudvéřový a také podle některých dochovaných detailů, byl s největší pravděpodobností vyroben jako zubní ambulance. Později byl však interiér změněn na přepravu cestujících a nakonec vystřídal i několik majitelů. Bohužel ve velkém technického průkazu je první majitel uveden až ten ze sedmdesátých let.

www.boveraclub.com

Fandové si autobus pořídili v roce 2016 od spolku Zubrnická muzeální železnice a rozsáhlou renovaci zvládli díky Programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, v rámci projektu Historie průmyslu v Sasku a Čechách, na kterém spolupracovali zejména s leadpartnerem Strassenbahnfreunde Chemnitz e.V. (tramvajové muzeum v Chemnitz).

Autobus byl jako zakázka renovován ve firmě Zliner s.r.o., nicméně dobrovolníci museli připravit dokumentaci a řadu náhradních dílů. Díky projektu si Boveraclub ve svých prostorách v muzeu navíc vybudoval zázemí pro uložení svého rozsáhlého archivu včetně pracoviště pro skenování dokumentů, fotografií, negativů a pozitivů. V Chemnitz bylo na začátku prosince představeno pojízdné muzeum ve vyřazeném a opraveném nízkopodlažním autobuse. Společným projektem podpořené, tak zvané „Buseum“, pak zavítá v příštím roce i do Liberce.

Renovovaný autobus Praga RND je ve svém dvoudvéřovém uspořádání jediný dochovaný exemplář na světě, přičemž s největší pravděpodobností byl vyroben jako pojízdná zubařská ambulance.

V padesátých letech byl interiér přestavěn pro přepravu běžných cestujících a následně změnil několikrát své majitele. Výsledkem renovace je opět autobus pro přepravu cestujících, který svým vzhledem připomíná provedení, v jakém se objevoval na příměstských linkách u poválečných dopravců ČSD nebo ČSAD. Nicméně kromě dvou dveří i řada dochovaných prvků připomíná jeho původní účel.

Renovace stála spolek přes 3,5 milionu korun, dotace z evropských fondů tuto částku pokryla ve výši 85%. S předfinancování projektu pomohlo i Statutární město Liberec. Autobus bude trvalou součástí expozice v Technickém muzeu Liberec a příležitostně bude používán i ke zvláštním jízdám. První provozní nasazení zřejmě absolvuje u příležitosti tradiční Muzejní noci pod Ještědem v květnu 2023. Pochlubíme se s ním ale například i v jeho původním působišti, v Zubrnicích, a samozřejmě i v partnerském tramvajovém muzeu v Chemnitz.

TZ/Tomáš Krebs, Boveraclub, z.s.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace