Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Causa Výšiny, chrastavských lázní a jablonecké Prahy: Liberecký soud rozhodne koncem června

17. 05. 2023 | 14:43

AKTUALIZOVÁNO: Závěrečnými řečmi pokračoval dnes v Liberci soud v dotační kauze, kde je mezi 11 obžalovanými i bývalý europoslanec Robert Dušek (ČSSD). Odmítl v závěrečné řeči, že by ovlivňoval zakázky, přijal či žádal úplatky. Jeho obhájkyně Hana Riedlová proto požaduje, aby ho soud zprostil obžaloby.

výšina
Liberecká Výšina, foto archiv

Státní zástupce navrhl Duškovi pět let vězení a peněžitý trest půl milionu korun. Duškovi hrozí až 12 let vězení. Vinu odmítají i ostatní obžalovaní a žádají také zproštění obžaloby. Rozsudek soud vyhlásí na konci června.

Kauza se týká výstavby termálních lázní v Chrastavě, opravy hotelu Praha v Jablonci nad Nisou a rekonstrukce Liberecké výšiny z let 2008 až 2012. Jde o projekty podpořené evropskou dotací, které jsou spojené se společnostmi skupiny Imstav a jejich majitelem Janem Imlaufem. Na dotacích bylo na tyto tři stavby vyplaceno bezmála 200 milionů korun. Státní zástupce viní obžalované ze sedmi trestních skutků, nejzávažnější je korupce a poškození finančních zájmů EU.

Podle spisu Imlauf skrytě vlastnil přes firmy Dům pohoda a Družstvo PLP Invest termální lázně, hotel i rozhlednu, jejichž výstavbu nebo opravu provedly jeho firmy ve zmanipulovaných zakázkách za evropské dotace. Dušek byl v té době europoslancem a spolu s tehdejším náměstkem libereckého hejtmana Martinem Seppem (také za ČSSD) podle obžaloby dostali od Imlaufa úplatek 12 milionů korun za to, že zajistí lepší hodnocení jeho projektů při žádání o dotaci. Oba to u soudu opakovaně popřeli s tím, že s Imlaufem měli špatné vztahy.

Tím dnes ve své závěrečné řeči argumentovala i Duškova obhájkyně. Uvedla, že v té době existovaly v liberecké ČSSD různé frakce, mezi nimiž byly velké politické i osobní neshody, kdy na jedné straně stál Dušek a na druhé Imlauf. "Nedovedu si představit, že by se (Dušek) domlouval s inženýrem Imlaufem, že bude ovlivňovat zakázky," uvedla Riedlová. Podle ní není v předložených důkazech nic, co by svědčilo o Duškově vině s výjimkou toho, jak v telefonních odposleších o jejím klientovi hovořil Imlauf. "To nic není. To jsou hlášky, které jsou fabulované, protkané negativním postojem vůči panu Duškovi," dodala.

Korupční jednání odmítl dnes i Dušek. "Zásadně odmítám, že bych po panu Imlaufovi chtěl nebo požadoval jakýkoliv úplatek," řekl. Za nepodložené považuje obvinění Sepp. Dnes uvedl, že s Imlaufem se v té době vůbec nestýkal. "Nekomunikovali jsme kvůli vyhrocené vnitrostranické situaci," dodal.

Státní zástupce v úterý v závěrečné řeči navrhl nejpřísnější trest 6,5 roku vězení pro Imlaufa. Pětileté vězení žádá pro Duška i Seppa. Nepodmíněný trest navrhl státní zástupce ještě pro další dva obžalované. Žádá 3,5 roku vězení pro Petra Skálu, který byl podle něj vykonavatel Duškových pokynů, a tři roky pro Marka Kuthana, což byl předseda představenstva Domu Pohoda. U zbývajících obžalovaných státní zástupce považuje za dostatečné podmíněné tresty, většinou v kombinaci s peněžitými. Vinu nepřiznal nikdo.

čtk