Centrální odběrové oddělení liberecké nemocnice od ledna odebírá krev i dětem
Centrální odběrové oddělení nemocnice v Liberci začalo od ledna přijímat k odběrům krve i děti. Zkušebně navíc od března rozšířilo provozní dobu na odpolední hodiny v pondělí a ve středu. Novinářům to dnes řekla Naďa Buriánová, vrchní zdravotnická laborantka oddělení klinické biochemie (OKB), pod které centrální odběrové místo nemocnice patří.
Možnost odebrat krev dětem starším pěti let začali podle Buriánové nabízet na základě žádosti některých soukromých pediatrů i dětského oddělení nemocnice, jehož ambulance byla přetížená. Nemocnice tím rozšířila nabídku, kam mohou rodiče se svými dětmi k těmto odběrům zajít. "Dětské oddělení odběry samozřejmě dál provádí, protože minimálně u malých dětí do pěti let to v současné době nejsme schopni zajistit," řekla Buriánová. Zájem o tuto službu podle ní zatím roste pozvolna. "Za leden jsme odebrali 52 dětí, za únor 59 dětí a za březen 61 dětí," dodala.
Zatím v testovacím režimu je druhá novinka, což je možnost nechat si vzít krev i odpoledne. "Víme, že v rámci odběrů mezi 6:30 až 14:00, kdy máme standardně otevřený centrální odběrový sál, se to může nemile dotknout lidí, kteří jsou na pracovišti na ranní směně a nestihnou jít na odběr," uvedla Buriánová. Odpolední odběry krve jsou ale podle ní možné jen v případech, kdy nemusí být pacient nalačno, aby nebyly negativně ovlivněné výsledky vyšetření.
Zda rozšířenou pracovní dobu v pondělí a ve středu do 17:00 ponechají, záleží ale podle Buriánové na tom, jaký bude o tuto službu zájem. Zatím chodí odpoledne v průměru tři pacienti. "I tak mi to dává smysl, protože jestliže to je týdně šest lidí, tak určitě je to o tom, aby si lidé zvykli, aby si ty informace předali, že se to dá využít. A nemusí tady trávit tolik času jako ráno, protože samozřejmě většina odběrů je nalačno," dodala.
Denně si v průměru na centrálním odběrovém místě liberecké nemocnice nechá vzít krev k vyšetření kolem 80 lidí, loni za celý rok jich bylo bezmála 21.000. "Průměrně u každého pacienta jsou odebrané dvě až tři zkumavky. Protože zajišťujeme odběry pro všechny laboratoře, které tady u nás v krajské nemocnici máme, ať už je to hematologie, transfuzní oddělení, mikrobiologie, lékařská genetika, toxikologie a my jako klinická biochemie," uvedla Buriánová. Výhodou centrálních odběrů podle ní je, že krev se odtud do laboratoře dostane velmi rychle. "Takže máme zajištěný i nejkvalitnější vzorek toho biologického materiálu, který není nějakým způsobem zkreslený dobou transportu vzorku do laboratoří," dodala.
Na libereckém oddělení klinické biochemie podle ní denně vyšetřují krevní vzorky od 1200 až 1300 pacientů z celého kraje. "Máme dva typy vyšetření. Jedno je vyšetření v režimu STATIM, což je život ohrožující stav. Těchto vyšetření máme denně ke třem stovkám," uvedla Buriánová. Ostatní vyšetření krve pacientů nemocnic i praktických lékařů jsou v běžném režimu RUTINA, oddělení provádí kompletní spektrum laboratorních vyšetření.
čtk