Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Dobrovolní hasiči z Krásné Studánky dokázali zachránit fotbalistu, který při utkání na hřišti zkolaboval

19. 12. 2019 | 8:02

Zachránit lidský život masáží srdce je náročné. Přesto to dobrovolní hasiči z Krásné Studánky dokázali. Příběh se odehrál v pátek 18. října, kdy na konci přátelského fotbalového utkání v Krásné Studánce zkolaboval jeden z hráčů, Vlastimil Vlček.

defibrilátor dsc 3367
Foto: MML

Díky nasazení dobrovolných hasičů JSDH Krásná Studánka, jmenovitě Josef Hazi, Bohdan Marek a Jiří Šembera, za pomoci dalších přítomných, kteří se při resuscitaci střídali, se podařilo pana Vlčka udržet při životě až do příjezdu vozidla zdravotnické záchranné služby. Resuscitace byla natolik úspěšná, že pan Vlček nemá žádné trvalé následky, přestože oživování a masáž srdce trvala více než 15 minut.

Těší mne, že i neškolení lidé dokážou poskytnou první pomoc. Samozřejmě to oceňuji u profesionálů. Mojí snahou je zajistit další defibrilátory třeba i pro civilisty. Například jeden, umístěný v budově radnice, by jistě prokázal dobrou službu,“ míní primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Foto: MML

Ten na radnici poděkoval zachráncům a předal zástupci jednotky dobrovolných hasičů z Krásné Studánky defibrilátor BeneHeart D1 Public, který výrazně zlepší možnosti při případných resuscitacích. Tento přístroj je kompatibilní s přístroji ZZS LK a  je používám složkami IZS v Libereckém kraji. Stejný přístroj obdrží i další dvě jednotky zřizované statutárním městem Liberec, a to jednotky z Růžodolu I a Vratislavic nad Nisou.  Jeden defibrilátor stojí 42 000 korun, jeho použití je snadné, má dokonce hlasového průvodce.

Jsme tady a jsme odhodlaní dělat nové věci. Třeba hledání pohřešovaných lidí v lese nebo právě výjezd k poskytnutí první pomoci člověku,“ uzavírá Josef Hazi z Krásné Studánky.

MML/Jana Kodymová