Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Drážní inspekce: Vyšetřování pádu lanovky bude trvat měsíce, policie má podezření na obecné ohrožení

31. 10. 2021 | 18:06

Vyšetřování Drážní inspekce dnešního pádu kabinky lanovky na Ještěd potrvá nejspíš měsíce, řekl ČTK mluvčí inspekce Martin Drápal. Inspektoři podle něj budou zjišťovat technický stav dráhy, budou se zaobírat její dokumentací. V kabině, která jela dolů, byl v době pádu jen strojvedoucí. Při jejím pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem.

LanovkaPád1irma
Foto: Artur Irma, fotogalerie dole: Artur Irma a twitter HZS LK a Správy železnic

Z druhé kabiny, která nespadla, záchranáři evakuovali 13 cestujících a průvodčího. Zraněn nikdo další nebyl. Tragický pád lanovky na Ještěd v Liberci vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

"Vyšetřování bude trvat několik měsíců, podle zákona máme na vyšetření mimořádné události na drahách až 12 měsíců," řekl na dotaz ČTK mluvčí. Inspektoři se budou zabývat jak dokumentací, tak i tím, jak vypadaly technické prohlídky nebo vyjádřením pracovníků dráhy.

Podle informací policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. První kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky a je zcela zdemolovaná. Hasiči podle mluvčího Davida Kořínka evakuovali osádku druhé kabiny z výšky zhruba 15 metrů. S evakuací začal ještě před příjezdem hasičů sám průvodčí kabiny.

Jedna kabina pojme v běžném provozu až 35 lidí. Hasiči zhruba po dvou hodinách zásah ukončili, na místě zůstali vyšetřovatelé, kteří nehodu zdokumentovali. O příčinách neštěstí nechce zatím nikdo spekulovat.

Foto: Twitter Správa železnic

Pád lanovky na Ještěd v Liberci šetří policie pro podezření z obecného ohrožení

Pád kabiny lanovky na Ještěd v Liberci, při které dnes odpoledne zemřel jeden z průvodčích, šetří policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policie zároveň žádá o moc případné svědky neštěstí, obrátit se mohou na linku 158.

V Liberci dnes kolem 13:30 spadla kabina lanovky která jela dolů. V tu dobu v ní byl jen průvodčí, který podle záchranářů utrpěl při pádu kabiny z třicetimetrové výšky zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl. Z druhé kabiny, která nespadla, záchranáři evakuovali 13 cestujících a průvodčího. Zraněn nikdo další nebyl.

Tragické nehody s pádem kabiny lanovky jsou v ČR výjimečné. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle Robovského příliš brzy, vyšetřování potrvá týdny. "Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci," doplnil mluvčí. Policie žádá případné svědky neštěstí, aby poskytli videozáznamy ze svých telefonů. "I to by mohlo pomoci objasnit okolnosti celé té události," dodal Robovský.

čtk