Dům seniorů v Liberci na Františkově se po roce vrací k normálnímu životu

25. 03. 2021 | 17:01

Dům seniorů v Liberci na Františkově se pomalu vrací k normálnímu životu. V zařízení, které je s kapacitou 200 lůžek největším svého druhu v Libereckém kraji, odhalili první případ nákazy covidem-19 právě před rokem. Od té doby koronavirus prodělala téměř polovina klientů a velká část zaměstnanců. Už téměř dva měsíce je ale domov bez nákazy, díky vakcíně, řekl dnes ČTK ředitel domova Jan Gabriel. Očkovat se podle něj nechalo zhruba 80 procent klientů a zaměstnanců.

dd frantiskov1
Foto: Artur Irma

"Z velké části jsme se vrátili k normálnímu životu, co se týká vnitřního chodu domova, vnitřních aktivit a potkávání se klientů mezi sebou. Hodně jsme ten provoz v rámci domu uvolnili," doplnil ředitel. Znovu podle něj fungují tělocviky pro seniory, znovu mohou tvořit ve výtvarné nebo keramické dílně, funguje i pánský klub. "Chtěli bychom se posunout ještě dál a začít dělat i větší akce pro klienty, jen čekáme až se vše trochu rozvolní. Chceme, aby si klienti konečně začali zase trochu užívat života, protože ten rok pro ně byl nesmírně těžký a složitý," dodal ředitel.

Liberecký dům seniorů byl jedním z prvních v kraji, kde se loni v březnu koronavirus objevil. Testy před rokem prokázaly onemocnění u jedné pracovnice přímé péče a také u dvou seniorů. Pak onemocněly desítky klientů a zaměstnanců. Návrat k normálu umožnilo očkování, které v domovech seniorů v Libereckém kraji začalo 12. ledna, domov na Františkově byl prvním, kde senioři vakcínu dostali. "Většina klientů i zaměstnanců dostala už i druhou dávku, postupně doočkováváme ty, kdo z nějakých důvodů museli s očkováním počkat třeba proto, že byli po covidu," řekl Gabriel, který sám koronavirus prodělal o Vánocích.

I přes očkování pokračuje v domově testování klientů a pracovníků, kteří z nějakého důvodu očkováni nebyli nebo ještě nedostali druhou dávku, případně od ní ještě nemají dva týdny. Domov také zajišťuje testování pro návštěvníky. Na Františkově testují od poloviny loňského října, kdy si pořídili vlastní antigenní testy a přístroj, který pomáhá s jejich vyhodnocením. "Jde o testování, které využívají zdravotníci, tyto testy jsou průkaznější než běžně používané samotesty," řekl Gabriel. Pokračovat v testování je podle něj třeba. "Nechceme se dočkat toho, že se nám tu covid znovu objeví," dodal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace