Dvakrát více, než vloni. Liberec letos investuje do údržby a rozvoje krajského města téměř 1,8 miliardy korun
Bezmála 1,8 miliardy korun chce v letošním roce investovat Liberec do svého rozvoje a údržby. Je to dvakrát více, než v minulém roce. A zároveň nejvíce za uplynulých 10 let. Významná část rozpočtu ve výši přes 280 milionů půjde do školství, respektive zázemí pro vzdělávání.
Vítězem veřejné zakázky na dodavatele stavby Centra urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnice Liberec se stalo sdružení firem „Společnost pro nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP“ s nabídkovou cenou 3,146 mld. Kč (bez DPH).
Zhruba 250 milionů radnice uvolní na další rekonstrukce silnic a chodníků. Přes půl miliardy pak chce utratit za první fázi náročné přestavby plaveckého stadionu.
Při přípravě rozpočtu na rok 2025 vedení města vycházelo mimo jiné i z častých a dlouhodobých požadavků a přání občanů. K tomu, jaké si zvolí rozpočtové priority, přispěly i výsledky sociologického průzkumu o kvalitě života a spokojenosti obyvatel, který si Liberec zadal v polovině loňského roku.
„Jsme připraveni investovat jednou tolik peněz, než vloni. Zhruba 250 milionů uvolníme na další rekonstrukce silnic a chodníků, kde má město historický dluh. Ten je třeba konečně postupně napravit. Navíc je to jedno z nejčastějších témat, na která nás občané právem upozorňují. Kromě opravy plaveckého bazénu nás čeká například i rekonstrukce kina Varšava za cca 66 milionů. Skoro 60 milionů pak dáme do proměny okolí liberecké přehrady,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Letos bude dokončena i rekonstrukce kulturně kreativního centra Linserka (cca 38 milionů). Do finále město dotáhne i proměnu areálu Lesního koupaliště (cca 5,5 milionů). Výsledek u Lesáku veřejnost uvidí už na jaře, u přehrady pak zhruba v polovině léta. Linserku radnice plánuje otevřít v září.
Významnou část z letošního rozpočtu Liberec uvolní do školství, respektive zázemí pro vzdělávání.
„Investovat budeme namátkou třeba do základních škol U Soudu, Švermova, Česká, Barvířská, Orlí, Sokolovská nebo Kaplického. Celkem je to zhruba za 280 milionů, které dáme hlavně na energetické úspory,“ popisuje primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Jednou z priorit podle primátora zůstává i kvalita a dostupnost zdravotní péče. „Proto dáme v následujících 6 letech celkem 100 milionů na pokračující výstavbu Centra urgentní medicíny (CUM), v rámci níž se v roce 2025 občané dočkají dokončení nového parkovacího domu v areálu krajské nemocnice,“ upozorňuje primátor Jaroslav Zámečník.
V souvislosti s budoucím rozvojem chce Liberec letos vyhlásit i soutěž na tvůrce dokumentace a dodavatele stavby nové lanovky na Ještěd. Ale také soutěž na krajský přestupní terminál na hlavním nádraží.
„Za zásadní považuji i tendr na nového dodavatele, který pro město následující roky zajistí sběr, svoz a likvidaci komunálního odpadu. Půjde o zakázku odhadem za dvě miliardy korun, což se nestává každý rok. Nejdůležitější ale byla, je a bude každodenní práce na co nejefektivnější správě a údržbě města, která zpravidla spotřebuje hlavní část z celkového rozpočtu pro daný rok,“ dodává primátor Jaroslav Zámečník.
LB/Tomáš Tesař
Fotogalerie: vizualizace proměny městského plaveckého areálu.