Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Energie a civilizace: Výstava ukazuje závislost našeho blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie

26. 09. 2022 | 5:54

Udržitelná budoucnost – aktuální téma, na které navazuje již druhá unikátní výstava z produkce společnosti Medialogue s názvem ENERGIE A CIVILIZACE. K vidění bude v Liberci na Soukenném náměstí od 29. září. Expozice řeší prostřednictvím čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace.

teplárna Výstava Energie a civilizace Teplarna-Liberec FOTO Archiv MVV
Výstava Energie a civilizace Teplarna-Liberec, foto: Archiv MVV

V noci solárně nasvícené panely s fotografiemi a texty nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna. Zdarma ji návštěvníci uvidí do 19. října 2022.

Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“, nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost i prosperitu. Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti. 

„Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil. Otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie je pro naši budoucnost naprosto zásadní a tato výstava na to jasně poukázala již při svém vzniku v roce 2020,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog. 

Záštitu výstavě poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. „Ve čtvrtek 24. února jsme se probudili do noční můry. Rusko vyhlásilo válku demokratickému světu. Aby se tato noční můra neopakovala, musíme minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku a kompletně změnit naše přemýšlení o energetice. Výstava Energie a civilizace nám může ukázat cestu,“ říká Ing. Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR.

Liberec jediným městem v ČR ve výběru Evropské komise mezi 100 klimaticky neutrálními a chytrými městy

Město Liberec dokázalo v roce 2019 oproti roku 2000 snížit emise CO2 na obyvatele o téměř 20 %. Postupně pracuje na snížení energetické náročnosti budov, snížení spotřeby energií a tím v konečném důsledku i snížení emisí – to jsou tři hlavní cíle, které díky dotacím z Operačního programu Životní prostředí může město naplňovat. „Energie a nakládání s nimi patří nepochybně mezi nejdůležitější témata současné civilizace. I proto jsem rád, že se Liberec před časem stal jedním z evropských měst, které jsou vybrány do mise Evropské komise pro 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst, kde mají být financovány mimo jiné výzkumné a inovační projekty k dosažení úspor energií a zeleného plánování. Věřím, že díky tomu získáme další příležitosti, jak s energiemi lépe hospodařit. Možnosti, jak energie získávat a využívat efektivně, řešíme dlouhodobě. Přesto máme stále co dohánět. Za sebe si umím představit celou řadu projektů a opatření, díky kterým dokážeme být energeticky více soběstační a úspornější. Zmíním jeden příklad.

Katastr Liberce má rozlohu zhruba 107 km čtverečných. Z toho 5,5 km čtverečných (tedy cca 5 %) tvoří střechy budov, přičemž roční spotřeba elektrické energie je u nás přibližně 550 milionů kilowatthodin. Kdybychom alespoň polovinu z těchto ploch osadili solárními panely a získávali a uchovávali z nich elektrickou energii, dokáže být naše město nezávislé a soběstačné. Pokud bychom uměli technicky využívat úplně všechny střechy, můžeme dokonce elektřinu nabídnout i sousedním městům a obcím,“ říká Ing. Jaroslav Zámečník, CSc., primátor Liberce.

Mezi zajímavosti expozice patří například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého 2 miliardy let v lokalitě Oklo v Africe.

Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Divák si prohlédne panely věnované geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Expozice se dotýká i tak aktuálních témat, jako jsou jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledky těžby, jako je devastace přírody a významných ekosystémů. Upozorňuje na nově nastupující zdroje „zelené“ energie, nebo fenomén, kterým je skutečnost, že naše civilizace je vůbec první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu, na což naléhavě upozorňuje prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog. 

„Výstava Energie a civilizace je v pořadí již druhá, která se týká udržitelné budoucnosti nás všech. Těmito tématy se dlouhodobě zabývám, protože je potřeba lidem neustále připomínat, že odpovědnost za naši budoucnost je záležitostí každého z nás. A dělá mi radost, že mnoho lidí i díky těmto výstavám uvažuje o naší společné budoucnosti s větší zodpovědností,“ uzavírá MgA. Olga Menzelová, producentka výstavy.

TZ/Hana Tietze